Archiwalne wpisy:
marzec 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Kategorie:

Seminarium naukowe

W dniu 14 maja 2014 roku na Uniwersytecie Gdańskim – Wydział Nauk Społecznych, Instytut Pedagogiki – odbyło się seminarium naukowe na temat: Deprywacja w izolacji czy transmisja z wolności? O roli twórczości w procesie resocjalizacji. Seminarium naukowe to płaszczyzna porozumienia między światem nauki a praktyki. Środowisko naukowe było reprezentowane przez naukowców z Instytutu Pedagogiki w tym, profesora zwyczajnego Henryka Machela – emerytowanego nauczyciela akademickiego, o wielkich zasługach dla resocjalizacji, w tym penitencjarytyki.
Seminarium naukowe odbyło się jako impreza zapowiadająca kolejną już edycję Przeglądu Sztuki Więziennej w Sztumie. Na Uniwersytecie Gdańskim zorganizowano również wystawę prac osób niedostosowanych społecznie – dorosłych i nieletnich. Wśród przedstawicieli tej drugiej grupy znalazł się Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy nr 1 w Malborku. Na Wystawie zaprezentowano wybrane prace wychowanków, które powstały dzięki współpracy z Powiatowym Ogniskiem Plastycznym w Malborku. W trakcie seminarium odczytano także fragmenty twórczości literackiej podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.
Na seminarium w trakcie wykładu pt. „Twórczość w resocjalizacji nieletnich” dr Justyna Siemionow zaprezentowała cele i zadania Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 1 w Malborku oraz formy pracy twórczej z wychowankami w rozumieniu wykorzystywania potencjałów i zasobów nieletnich, kształtowania motywacji i ciekawości poznawczej nieletnich, wskazano także efekty oddziaływań resocjalizacyjnych opartych na założeniach twórczej resocjalizacji, która prowadzi do wykreowania nowej alternatywnej tożsamości wychowanka alternatywnej do tożsamości przestępcy. Działalność teatralna, literacka, plastyczna – to doskonałe obszary dla budowania pozytywnej samooceny oraz poczucia własnej skuteczności u wychowanków.