Archiwalne wpisy:
wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Kategorie:

Koło europejskie

Koło Europejskie działa w naszej szkole od września 2013 roku. Jego członkami są zarówno uczniowie szkoły podstawowej jak i gimnazjum. Członkowie klubu – młodzi euroentuzjaści na cotygodniowych spotkaniach poznają struktury UE, zapoznając się z dorobkiem kulturalnym państw członków UE, sami prezentują wybrane kraje i ich osiągnięcia. Innym ważnym elementem pracy podczas naszych zajęć jest wymiana doświadczeń oraz dyskusje na różne tematy z rówieśnikami z innych krajów europejskich. Wykorzystujemy w tym celu pracownię komputerową, która służy nam również do zdobywania informacji o każdym z państw członkowskich. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Eko-Inicjatywa z Kwidzyna, naszą placówkę odwiedzają również wolontariusze z równych krajów. Celem takich spotkań jest przede wszystkim umożliwienie naszym wychowankom zdobycia wiedzy o życiu, tradycjach i kulturze krajów Unii Europejskiej, ale także stworzenie szansy na praktyczne wykorzystanie wiedzy nabytej podczas zajęć z języków obcych.

CELE I ZADANIA KOŁA EUROPEJSKIEGO

  • Przekazanie młodzieży podstawowej wiedzy o procesach integracji i współpracy europejskiej
  • Kształtowanie proeuropejskich postaw i chęci aktywnego uczestnictwa w budowaniu zjednoczonej Europy
  • Kształtowanie tożsamości narodowej opartej na wspólnym dziedzictwie, poszanowaniu kulturowej odmienności, praw człowieka i fundamentalnych zasad humanistycznych
  • Przełamywanie stereotypów i uprzedzeń, kształtowanie postaw tolerancji wobec innych poglądów oraz odmiennych grup społecznych i etnicznych
  • Promowanie czynnych postaw społecznych i obywatelskich
  • Pobudzanie kreatywności, nauka samodzielnego, œwiadomego i selektywnego korzystania z różnych źródeł informacji, szczególnie przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych
  • Doskonalenie umiejętności władania językiem angielskim

 

W dniu 07.10.2015 członkowie Koła Europejskiego wzięli udział w spotkaniu z Panią Grażyną Bąkiewicz – pisarką, historykiem, nauczycielką. Spotkanie to odbyło się w malborskiej Mediatece i okazało się być dla wszystkich chłopców bardzo interesujące. Pani Grażyna barwnie opowiedziała uczestnikom drogę, którą musiała pokonać, aby móc wykonywać swój wymarzony zawód. Następnie omówione zostały główne postaci z książek autorki oraz dowiedzieliśmy się, co je łączy z faktami z życia Pani Grażyny. Miłe spotkanie zakończyła seria pytań od publiczności skierowana do głównej bohaterki oraz krótka dyskusja na temat ważnej roli bajek w życiu młodych ludzi.

 

                          Wolontariat Europejski

                (European Voluntary Service EVS)

Od roku szkolnego 2014/2015 Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Malborku uczestniczy w Programie Erasmus+. W ramach tego programu gościmy w naszej placówce wolontariuszy z krajów europejskich.

Co to jest Wolontariat Europejski – EVS?

Wolontariat Europejski (European Voluntary Service EVS) to działanie umożliwiające wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy podjęcie pracy społecznej we wszystkich Krajach Unii Europejskiej i Sąsiedzkich Krajach Partnerskich. EVS powstał po to, by wolontariusze mogli zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy przez doświadczenia związane z edukacją pozaformalną. W Wolontariacie Europejskim może uczestniczyć każdy młody człowiek w wieku od 18 do 30 lat, w szczególnych sytuacjach możliwy jest udział młodzieży w wieku 16 – 17 lat. Pobyt w zagranicznej organizacji trwa od 2 do 12 miesięcy.

Misja Wolontariatu Europejskiego w MOW

  • Kształtowanie „świadomości europejskiej” uczniów poprzez rozwijanie w nich poczucia przynależności nie tylko do ich własnego kraju, lecz także do wspólnoty europejskiej.
  • Poszanowanie odrębności drugiego człowieka, tolerancja wobec różnic między ludźmi, odpowiedni stosunek do innych narodowości.
  • Przygotowanie młodzieży do swobodnego funkcjonowania w zjednoczonej Europie.
  • Nauka języka angielskiego poprzez współpracę z osobami z innych krajów.
  • Podnoszenie jakości pracy placówki.

Pierwszym zagranicznym wolontariuszem w historii MOW był Adem z Turcji.(2014/2105)

Obecnie gościmy w naszej placówce Sergio z Portugalii.