Archiwalne wpisy:

Październik 2018
P W Ś C P S N
« Wrz    
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Kategorie:

II Mistrzostwa MOW w Drużynowych Biegach Przełajowych

Początek roku szkolnego był dla nas bardzo aktywny. Od pierwszych dni września bardzo dużo biegaliśmy na różnych dystansach zarówno w terenie, jak i na bieżni. Dbaliśmy o formę, dobrą kondycję, zdrowie i oceny z w-fu, ale przede wszystkim przygotowywaliśmy się do II Mistrzostw Ośrodka w Drużynowych Biegach Przełajowych.

Dzisiaj zakończyliśmy sezon biegowy tymi najważniejszymi ośrodkowymi zawodami lekkoatletycznymi. Jednocześnie od nich rozpoczęliśmy świętowanie obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Mistrzostwa zgromadziły w malborskim Parku Miejskim zarówno całą społeczność naszego Ośrodka, jak i najważniejsze osoby w mieście: burmistrza Malborka Marka Charzewskiego i dyrektor Wydziału Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Malborku Sylwię Grabowską. Po przywitaniu wszystkich przez organizatorów Marka Polkowskiego i Bartosza Błachuta, oficjeli oraz dyrektora MOW-u Dariusza Miąskowskiego wysłuchaliśmy krótkiej historii Święta przedstawionej przez naszego kolegę Patryka z grupy VII i głośno odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. Później czekały nas już tylko emocje czysto sportowe.

Każda z ośmiu grup wytypowała pięcioosobowe zespoły, które rywalizowały ze sobą na dystansie 2500 m. Po zapoznaniu z trasą i krótkiej rozgrzewce zawodnicy rozpoczęli zmagania. Od razu można było zauważyć, które grupy będą biły się o podium. Zawodnicy grupy VIII od początku biegu wysunęli się na prowadzenie i nie oddali go już do końca biegu. Ekipa w składzie: M. Grzegorzewski, K. Wasilewski, K. Łaskowski, A. Wirkus i J. Lange wygrała i zasłużenie zdobyła mistrzostwo. O pozostałe miejsca podium biły się grupy I, III i VI. Ostatecznie drugie miejsce zajęła grupa VI, trzecie grupa III, a ułamki sekund zadecydowały, że poza podium znalazła się grupa I. Pozostałe drużyny walczyły dzielnie i zostawiły na trasie wiele serca, ale nie mieli większych szans na pokonanie starszych kolegów. Gratulujemy im jednak sportowej postawy i ambitnej walki o każdy metr i wyższe miejsca w ostatecznej klasyfikacji.

Po zawodach odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów, pucharów i całego mnóstwa słodkich nagród. Po części oficjalnej zarówno zawodnicy, jak i kibice mogli posilić się grochówką, herbatą i ciasteczkami, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia ze zwycięzcami i burmistrzem oraz wyszaleć na terenie parku miejskiego. Zawody bardzo się wszystkim podobały: każdy zawodnik wrócił z nagrodą, a kibice mogli pokrzyczeć, podjeść i się pobawić. Najważniejsze jest jednak to, że mogliśmy świętować to, że od stu lat jesteśmy niepodległym państwem i oddać hołd tym, którzy nam tę wolność wywalczyli.

Za pomoc w organizacji biegu i ufundowanie nagród chcielibyśmy serdecznie podziękować Burmistrzowi Miasta Malborka Markowi Charzewskiemu, Staroście Malborskiemu Mirosławowi Czapli, dyrekcji i gronu pedagogicznemu Szkoły Podstawowej nr 5 w Malborku oraz OSP Malbork. Dziękujemy!

                                                                                                     M. Bonikowski (MOW News) Pokaż więcej

Odsłonięcie tablicy poświęconej Witoldowi Pileckiemu

Grupa wychowanków naszej placówki uczestniczyła w odsłonięciu pamiątkowej tablicy poświęconej jednemu z najdzielniejszych żołnierzy Drugiej Wojny Światowej, wielkiemu Patriocie Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu. Podczas krótkiej uroczystości organizatorzy i wnioskodawcy nadania imienia obu nitek mostu na rzece Nogat Rotmistrza Pileckiego przybliżyli jego historię, działalność oraz tragiczną śmierć. Była to z pewnością ciekawa lekcja historii, w której mogliśmy  uczestniczyć.
                                                                                                                                                                 Ł. Pawłowski
Fot. malbork.naszemiasto.pl, portalnaplus.pl

Pokaż więcej

Dzień Edukacji Narodowej w naszym MOW-ie

Święto Edukacji Narodowej w naszym Ośrodku jest zawsze dniem szczególnym, w obchody którego zaangażowani są prawie wszyscy członkowie naszej społeczności: od nauczycieli i wychowawców, poprzez członków samorządu uczniowskiego, po wychowanków. Nie inaczej było i w tym roku.

Podczas uroczystego apelu nasza grupa teatralna wystawiła swoją wersję baśni Hansa Christiana Andersena „Calineczka”, w przygotowanie którego prócz nich zaangażowani byli też wychowankowie z kół technicznego i plastycznego pomagający w przygotowaniu strojów i dekoracji. Spektakl bardzo się wszystkim podobał, a kolorowo poprzebierani aktorzy zagrali swoje życiowe role.

Po przedstawieniu reprezentanci samorządu przedstawili krótki rys historyczny święta, a następnie wręczyli pracownikom w kilku różnych kategoriach przygotowane przez siebie nagrody – ośrodkowe Oscary – „Dariusy”. Nie obyło się bez śmiechu, ale i słów uznania dla działań na rzecz chłopców.

Spotkanie podsumował dyrektor Dariusz Miąskowski dziękując wychowankom za wzorcowe  przygotowanie obchodów Dnia Edukacji oraz swojej kadrze za dotychczasową pracę, wkład i poświęcenie.

W imieniu swoim, moich redakcyjnych kolegów oraz wszystkich wychowanków Ośrodka chciałbym podziękować wszystkim pracownikom naszego MOW-u (dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom, pracownikom technicznym i biurowym) za okazywane nam serce oraz ogromny wkład w to, że dostajemy od życia kolejną szansę. Dziękujemy! Wszystkiego, co najlepsze w dniu Waszego święta!!!

                                                                                                                     D. Sochacki (MOW News) Pokaż więcej

Poniedziałkowa lekcja pejzażu

Poniedziałkowe popołudnie moja klasa spędziła bardzo kulturalnie: wybraliśmy się wraz z wychowawcą do malborskiej Galerii NOVA, gdzie w ramach wystawy „Pejzaż z Borów Tucholskich” mogliśmy podziwiać obrazy Magdaleny Skrzyńskiej. Prace były bardzo różnorodne: od słonecznych i kolorowych, po szare, zamglone i ciemne. Próbowaliśmy nazywać swoje emocje, które towarzyszyły nam podczas oglądania i większość z nas miała bardzo podobne skojarzenia. Każdy mógł tam znaleźć coś dla siebie: niektóre obrazy mogłyby pomóc w relaksie i uspokojeniu się, inne kolorami dać zastrzyk energii, a jeszcze inne wprowadzić w nastrój zamyślenia. Bardzo lubię Bory Tucholskie, więc dla mnie wystawa ta miała dodatkowy atut: przywołała kilka wspomnień. Bardzo nam się podobało!

                                                                                                                                                  K. Olak (MOW News) Pokaż więcej

Historia na wyciągnięcie ręki w Muzeum Zamkowym

We wrześniu w ramach projektu „Kultura Dostępna 2018” wziąłem udział w lekcjach historii, które miały miejsce w malborskim Muzeum Zamkowym. Pracownicy Działu Edukacji Ewa Kasprzyk i Arkadiusz Dzikowski opowiadali nam o etapach powstawania krzyżackiego zamku, strategiach jego obrony oraz o uzbrojeniu średniowiecznego rycerza. Nie tylko słuchaliśmy interesujących historii, ale mogliśmy też poczuć średniowieczny klimat ubierając rycerską kolczugę, różne rodzaje hełmów, wycelować z dawnych pistoletów i sprawdzić, jak ciężkie były bojowe miecze.

Nasi gospodarze ubrani w średniowieczne stroje pokazali nam miejsca, które na co dzień nie są dostępne dla turystów (m.in. kościół św. Wawrzyńca), pozwolili dotknąć niektórych eksponatów oraz dali nam możliwość przekonania się, w jaki sposób ich używano. Dzięki tym zajęciom o wiele łatwiej niż z podręcznikowych zdjęć mogliśmy dowiedzieć się informacji o życiu w średniowieczu, pomysłach budowania zamków oraz o zmianach, które zachodziły przez wieki w uzbrojeniu rycerzy. Dzięki tym lekcjom dużo krócej będę musiał uczyć się z podręcznika na sprawdziany z historii. Cieszę się, że wraz z kolegami mogłem wziąć w nich udział!

                                                                                                                                          K. Olak (MOW News) Pokaż więcej

Przebieranie, żeglowanie, walki na miecze i odrobina pirotechniki

15 września 1463 roku na Zalewie Wiślanym rozegrała się bitwa morska pomiędzy rycerzami Zakonu Krzyżackiego, a wojskami polskimi składającymi się w dużej mierze z gdańszczan i elblążan. Walczyli oni o dominację na morzu i szlakach handlowych. 555 lat później wyruszyłem z kolegami z kół żeglarskiego i rycerskiego do Kątów Rybackich, by współtworzyć inscenizację tej bitwy. Zabawy przy tym było co niemiara.

Na miejscu byliśmy wraz z wychowawcami Tomkiem, Maćkiem i Tadkiem już w piątek po południu. Po pierwsze, żeby pomóc w przygotowaniach do imprezy, a po drugie, by przećwiczyć nasze role i porządnie przygotować się do odtworzenia bitwy. Pierwszy raz uczestniczyliśmy w tego typu wydarzeniu, dlatego wszystko było dla nas nowe. Nawet nie wiedzieliśmy, że ponad pół wieku temu na Zalewie były jakieś walki. I to z Krzyżakami. Wszędzie ci Krzyżacy…

Przed samą bitwą wzięliśmy udział w regatach na łódkach typu Optymist zorganizowanych przez Międzynarodową Federację Szkół Żeglarskich. Samą inscenizację zapamiętam jako mnóstwo świetnej zabawy. Dzięki temu, że każdy wiedział, co ma robić, mogliśmy się skupić tylko na frajdzie z przebierania się w średniowieczne stroje, pływania łodziami, wybuchów pirotechnicznych wkoło i walk na miecze. W końcu który z nas nie marzył, żeby być rycerzem? Niestety duża część z nas reprezentowała przegraną stronę i pod koniec zabawy w strojach z czarnymi krzyżami na piersiach musieliśmy udać pokonanych.

Nasze poczynania z brzegu obserwowało mnóstwo ludzi, którzy później nagrodzili nas gorącymi brawami. Byliśmy z siebie dumni, a dodatkową nagrodę w postaci certyfikatów i upominków każdy dostał indywidualnie na scenie podczas podsumowania święta. Zmęczeni, ale szczęśliwi po części oficjalnej rzuciliśmy się w kierunku ogniska, by upiec kiełbaski i przegadać ten pełen wrażeń dzień.

                                                                                                                                               M. Bonikowski (MOW News) Pokaż więcej

Koncert pieśni patriotycznej

Sto lat temu Polacy wywalczyli sobie niepodległość, a nasz kraj wrócił na mapy świata. Z okazji tak wspaniałego jubileuszu uczestniczymy lub organizujemy różne imprezy i przedsięwzięcia mające na celu odpowiednie uczczenie go.

W minioną niedzielę wraz z kolegami z grup pierwszej i drugiej oraz wychowawcami Waldkiem Piłatem i Remkiem Stankiewiczem wybrałem się na zorganizowany w Klubie Garnizonowym 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku koncert. Miałem okazję wysłuchać występów podsumowujących Ogólnopolski Festiwal Sztuki o „Patriotyczną Nutę”, podczas którego wystąpili kilku- i kilkunastoletni artyści z regionu i kraju. Najbardziej efektownie były występy całych zespołów, ale podobały mi się także wykonania solowe, poezja śpiewana i recytacje. Większości piosenek nie kojarzyłem, ale każda miała swój niepowtarzalny urok, a kilka nawet mnie wzruszyło. To było bardzo udane i pełne emocji popołudnie. Cieszę się, że mogliśmy w ten sposób świętować stulecie wolności naszego kraju!

                                                                                                                                         A. Rybka (MOW News) Pokaż więcej

Wizyta w Muzeum Miasta Malborka

W miniony czwartek w ramach lekcji historii wybrałem się wraz z wychowawcami Martą, Markiem oraz uczniami klas V i VI do niedawno otwartego Muzeum Miasta Malborka. Czekała tam na nas z lekcją muzealną pani przewodnik, która opowiedziała nam o miejscu, eksponatach, a później zaprezentowała wystawę „Miasto Ludzi – Ludzie Miasta”. Poznaliśmy najważniejsze osoby związane z Malborkiem od roku 1890 do dzisiaj m.in. politycy, historycy, nauczyciele i księża oraz…lotnik i fotograf.

Po zapoznaniu się z wystawą i przedstawionymi eksponatami czekały na nas quizy, rebusy i inne zadania związane z tematem lekcji. Bardzo dobrze się bawiliśmy, a przy okazji dowiedzieliśmy się kilku ciekawych rzeczy o mieście, w którym teraz mieszkami i ludziach, dzięki którym Malbork jest tak piękny.

                                                                                                                   J. Kopeć (MOW News) Pokaż więcej

Podwodne przygody w kamieniołomie

Ostatnią niedzielę kalendarzowego lata spędziłem nurkując w jeziorze stworzonym na terenie byłego kamieniołomu w Piechcinie. Dzięki bardzo dobrej widoczności (8-15 m), bogatej roślinności i różnorodności gatunków ryb, grocie, rurze oraz wrakom samochodów i jachtów jest to jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do pływania pod wodą w naszym regionie.

Na zaproszenie pana Piotrka – naszego instruktora – pojechałem tam z kolegami z grup pierwszej i drugiej po kolejne lekcje nurkowania. Wcześniej pływaliśmy w basenie i naturalnym jeziorze, w którym widoczność nie była najlepsza. To, co zobaczyliśmy w Piechcinie przerosło nasze najśmielsze wyobrażenia. Wychowawca Bartek mówił nam, że widoki nad i pod wodą są takie, jak nad morzem Śródziemnym, ale aż tak pięknych krajobrazów nie mogliśmy się spodziewać.

Nurkowanie w Piechcinie było niesamowitą przygodą. To, co zobaczyliśmy pod taflą wody przerosło nasze najśmielsze marzenia. Udało nam się sprostać kolejnym wyzwaniom nurkując w grocie, szerokiej rurze oraz przy wrakach. Z lekcji na lekcje schodzimy pod wodę coraz głębiej i odkrywamy coraz bardziej zaskakujące rzeczy. Aż ciekaw jestem, co pan Piotrek z firmy Happy Dive zaproponuje nam podczas kolejnych zajęć. Już nie możemy się doczekać!

                                                                                                                         A. Rybka (MOW News) Pokaż więcej

Inauguracja roku szkolnego 2018/2019

Społeczność Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 1 uroczystym apelem zainaugurowała dzisiaj 71. rok szkolny w swojej historii. Zgromadzeni powitani zostali przez władze placówki, zapoznani ze zmianami kadrowymi oraz planami na nadchodzących dziesięć miesięcy. Najważniejsza roszada nastąpiła na stanowisku dyrektora MOW-u. Adama Wilczyńskiego po 16 latach piastowania tej funkcji zastąpił dotychczasowy wicedyrektor do spraw opiekuńczo-wychowawczych Dariusz Miąskowski. Obowiązki wicedyrektora pełnić natomiast będzie Mariusz Worożański.

Byłemu dyrektorowi serdecznie dziękujemy za ogrom pracy i poświęcenia włożonych zarówno w resocjalizację wychowanków, jak i zarządzanie placówką! Nowemu włodarzowi i jego zastępcy życzymy wielu sukcesów organizacyjnych i wychowawczych, satysfakcji z pracy oraz samych trafnych decyzji! Wychowankom i pracownikom Ośrodka natomiast pełnego powodów do uśmiechu i dumy roku szkolnego!

Pokaż więcej