Archiwalne wpisy:

Październik 2017
P W Ś C P S N
« Wrz    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Kategorie:

Dzień Edukacji Narodowej 2017 – Projekt Edukacyjny

W październiku 2017r. uczniowie klasy III gimnazjum zaprezentowali społeczności Ośrodka efekty realizacji projektu edukacyjnego pod nazwą „Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej”, do którego przygotowywali się od początku września. W organizacji akademii uczestniczyli również przedstawiciele samorządu wychowanków z innych klas.

Uroczyste powitanie, przedstawienie, występ wokalny oraz konkurs „Adamusy 2017” były głównymi punktami programu akademii. Wszyscy pracownicy otrzymali  laurkowe upominki.

Przedstawiciele Samorządu Wychowanków zastąpili wychowawców i nauczycieli w dniu ich święta prowadząc zajęcia w szkole i w internacie, do których solidnie się przygotowali.

Kadra Ośrodka była pod wielkim wrażeniem zaangażowania uczniów w organizację Dnia Edukacji Narodowej.

Dziękujemy!!! 😉

Pokaż więcej

Sprzątanie Mierzei Wiślanej

14 września odbył się cykliczny wyjazd wychowanków naszego Ośrodka do Stegny w ramach współpracy z Parkiem Krajobrazowym Mierzeja Wiślana w ramach akcji „Sprzątanie świata”. Wychowankowie ze swoimi opiekunami i funkcjonariuszami straży leśnej oczyszczali nadbałtyckie lasy ze śmieci pozostawionych przez turystów w okresie letnim. Po zakończeniu prac zostaliśmy oni zaproszeni na ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek oraz pogadanką dotyczącą nadmorskiej przyrody.

Akcja – prócz zadbania czystość Parku Krajobrazowego – miała na celu pokazać uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmiecenia środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz przede wszystkim zmiana nawyków w codziennym życiu, unikanie tworzenia odpadów oraz odpowiednie gospodarowanie nimi. Pokaż więcej

IV sesja Młodzieżowej Rady Miasta Malborka

14 września 2017r. o godz. 13.00 odbyła się IV sesja Młodzieżowej Rady Miasta Malborka, na której odbyło się ślubowanie nowych radnych w tym naszego przedstawiciela – A. Trepkowskiego. Drugim radnym jest P. Lewandowski. Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej pracy.

Pokaż więcej

Przyjazne drapieżniki

W sobotę 9 września wraz kolegami z grupy wziąłem udział w III Malborskim Happeningu Przyrodniczym „Spójrz sowie w oczy”, który odbył się na terenie OSiR-u. Największą  atrakcją imprezy były prezentacje drapieżnych ptaków: sów i jastrzębi, o których bardzo ciekawie opowiadał pan, który na co dzień się nimi opiekuje. Mogliśmy podejść do ptaków, zobaczyć je z bliska i zrobić sobie z nimi zdjęcia. Wszyscy byliśmy pod bardzo dużym wrażeniem drapieżników. Prócz tego czekały na nas przeróżne zabawy i konkursy, które towarzyszyły pokazom: tworzyliśmy plakaty o recyclingu, hasła o sowach i ochronie środowiska, malowaliśmy stworzone z masy solnej sowy czy szyliśmy wzory ptasich głów. Wszystkie nasze prace zabraliśmy ze sobą na pamiątkę do Ośrodka. Niektórym z nas udało się również zdobyć za nie nagrody i wyróżnienia. Zabawa była świetna, a do tego nauczyliśmy się wielu ciekawych rzeczy. Bardzo się cieszę, że mogliśmy wziąć udział w tej imprezie!

K. Olak (MOW News)

Pokaż więcej

Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

Po ponad dwóch miesiącach wakacji wychowankowie naszego Ośrodka wrócili do Malborka, aby kontynuować naukę w nowym roku szkolnym. W poniedziałek 4 września rozpoczęli oni kolejny semestr zmagań uroczystym apelem, podczas którego dyrekcja placówki powitała ich, przedstawiła plany i założenia na rok 2017/2018 oraz życzyła sukcesów przy realizacji nowych zadań stawianych przez wychowawców i nauczycieli. Po apelu chłopcy przeszli do swoich klas i rozpoczęli naukę.

Wszystkim wychowankom gratulujemy sumienności i terminowych powrotów oraz wierzymy, że rozpoczęty rok szkolny będzie owocny zarówno w godne postawy wychowawcze, jak i bardzo dobre oceny! Pokaż więcej

Malborski MOW wychowuje Mistrzów Polski

Rok szkolny 2016/2017 był dla nastoletnich sportowców z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 1 w Malborku wyjątkowo udany. Wiele miesięcy przygotowań i sumiennych treningów przyniosło kapitalny efekt w postaci worka z medalami, które z różnych zawodów przywozili nasi podopieczni. Prowadzeni przez trenera Przemysława Siemieniuka zawodnicy dwukrotnie zdobyli drużynowe Mistrzostwo Polski MOW-ów: w biegach przełajowych oraz w pływaniu, a także wicemistrzostwo w piłce siatkowej trójek na hali.

Świetna passa naszych reprezentantów rozpoczęła się 6 grudnia w Lidzbarku Warmińskim, gdzie rozegrano III Mikołajkowe Mistrzostwa Polski MOW w piłce siatkowej trójek. Malborska drużyna w składzie: M.Schilling, K. Kurs, D. Czechowski i Ł. Trojanowski po rozegraniu wielu świetnych meczów i serii zwycięstw bez straty seta zostali zatrzymani dopiero w finale przez przedstawicieli MOW Włocławek. Ogromny sukces, jakim był srebrny medal oraz tytuły najlepszego zawodnika dla M. Schillinga i najlepszego blokującego dla Ł. Trojanowskiego przyjęto w Ośrodku z dużym entuzjazmem, jednak to, co najlepsze miało dopiero nastąpić w kolejnym semestrze.

Kolejnymi zawodami, w których wzięli udział wychowankowie malborskiego MOW były rozgrywane w sobotę 25 marca w Świdwinie Mistrzostwa Polski Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych w pływaniu. Chłopcy startowali indywidualnie i grupowo w swoich kategoriach wiekowych w stylach klasycznym, grzbietowym i dowolnym na dystansach 25 i 50 metrów. Po wielu miesiącach treningów na basenie przy ul. Narutowicza i dziesiątkach pokonanych w wodzie kilometrów chłopcy w końcu mogli sprawdzić się w rywalizacji z podopiecznymi innych ośrodków. Zarówno trener, jak i zawodnicy spodziewali się dobrego wyniku i kilku medali, jednak efekt końcowy zszokował wszystkich.  Reprezentantom naszego Ośrodka poszło wyśmienicie. Zdobyli oni 19 medali (13 złotych, 5 srebrnych i 1 brązowy), co pozostawiło konkurencję daleko w tyle i pozwoliło zająć im pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej zawodów. Poniżej prezentujemy pełną listę zdobytych przez naszych wychowanków medali:

  • P. Wiśniewski: złoto na 25 m stylem dowolnym; złoto na 50 m stylem dowolnym;
  • B. Krawaczyński: srebro na 25 m stylem dowolnym, srebro na 25 m stylem grzbietowym;
  • P. Uram: srebro na 50 m stylem grzbietowym, srebro na 50 m stylem klasycznym;
  • Ł. Wiśniewski: złoto na 25 m stylem dowolnym, złoto na 50 m stylem grzbietowym, srebro na 50 m stylem klasycznym;
  • M. Białecki: złoto na 25 m stylem dowolnym, złoto na 50 m stylem dowolnym;
  • S. Rożek: złoto na 50 m stylem grzbietowym, złoto na 50 m stylem klasycznym, złoto na 25 m stylem klasycznym;
  • F. Brodnicki: brąz na 25 m stylem dowolnym;
  • sztafeta: złoto na 4×25 m stylem dowolnym.

Drugie w tym roku Mistrzostwo Polski chłopcy wywalczyli 16 maja we Włocławku w ramach XXXV Drużynowych Mistrzostwach Polski w Sztafetowych Biegach Przełajowych Wychowanków MOW. Sztafeta w składzie: M. Schilling, M. Białecki, M. Łopato i B. Bednarczyk jechali na zawody pełni nadziei i wiary w swoje umiejętności, jednak – podobnie jak w Świdwinie – wiedzieli, że o końcowy sukces będą musieli mocno powalczyć z pozostałymi siedmioma drużynami. Najsilniejsza wydawała się ekipa gospodarzy, która od lat zajmowała czołowe miejsca w tej dyscyplinie, a ich dodatkowym atutem była świetna znajomość trasy, na której na pewno przez kilka miesięcy trenowali. Poza nimi spodziewaliśmy się zaciętej rywalizacji z chłopcami z Lidzbarka Warmińskiego, Strzelna, Kamionka Wlk. Do przebycia każdy z czwórki chłopców miał 1000-metrową trasę wokół jeziora Czarnego. Po starcie okazało się, że na tle pozostałych zawodników wychowankowie z Malborka prezentują się najlepiej i ostatecznie zwyciężyli znacząco dystansując przeciwników z czasem nieco powyżej szesnastu minut. To był bardzo udany bieg! Kolejny złoty medal i tytuł Mistrza Polski były wspaniałym zwieńczeniem całorocznej pracy nad formą i kondycją wychowanków.

Od lat jednym z filarów pracy resocjalizacyjnej w malborskim Ośrodku jest właśnie sport. Chłopcy dzięki zaangażowaniu w  regularne treningi uczą się systematyczności i samodyscypliny oraz utrzymują zdrowy tryb życia. Osiągane przez nich sukcesy potwierdzają sens tych działań i klasyfikują malborską placówkę również pod względem wyników osiąganych w sporcie jako jedną z najlepszych tego typu w Polsce. Serdeczne gratulacje dla zawodników, trenerów oraz dyrekcji! Życzymy co najmniej powtórki w roku 2017/18!

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017

23 czerwca zakończył się kolejny rok szkolny w naszym Ośrodku. Podczas zorganizowanego z tej okazji uroczystego apelu dyrekcja MOW-u podsumowała ostatnich dziesięć miesięcy pracy, a nauczyciele i wychowawcy mogli indywidualnie wyróżnić swoich najlepszych uczniów oraz nagrodzić ich przed całą społecznością placówki.

Uczniowie drugich klas przygotowali prezentację dla swoich kończących gimnazjum kolegów, w której przypomnieli wszystkim najciekawsze wydarzenia z trzech ostatnich lat ich życia. Po niej wychowawcy wręczyli chłopcom świadectwa ukończenia gimnazjum i pogratulowali im zarówno osiągniętych w Malborku sukcesów, jak i przede wszystkim wewnętrznych zmian, które w nich zaszły.

Ważnym akcentem apelu było również wręczenie wychowankom uprawnień do kierowania wózkami widłowymi oraz prawa jazdy kat. B, które zdobyli w naszej placówce. Dokumenty te na pewno pozwolą im zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy i powalczyć o dobre stanowiska!

Absolwentom życzymy dużo szczęścia i sukcesów w dalszym życiu, a pozostałym mówimy: do zobaczenia we wrześniu! Pokaż więcej

Nowe umiejętności i uprawnienia wychowanków

Maj i czerwiec były dla naszych wychowanków bardzo intensywne nie tylko ze względu na starania o jak najlepsze oceny na koniec roku i przygotowania do wakacji. W tych miesiącach pracownicy Ośrodka przygotowali dla chłopców kończących przygodę z naszą placówką szeroką ofertę zajęć oswajających z rynkiem pracy i przysposabiających do różnych zawodów.

Prócz warsztatów z pisania życiorysów i listów motywacyjnych oraz poznawania miejsc z ofertami pracy chłopcy mieli również okazję zdobyć nowe umiejętności podczas zorganizowanych kursów. Aż jedenastu wychowanków otrzymało uprawnienia do kierowania wózkami jezdniowymi z napędem silnikowym z obsługą/wymianą butli gazowych. Kurs ten co roku cieszy się dużą popularnością wśród chłopców, jednak podczas tegorocznego zarówno frekwencja, jak i wyniki egzaminów końcowych były rekordowo wysokie. W drugim z kursów: na prawo jazdy kat. B wziął udział jeden wychowanek i – podobnie jak w przypadku poprzedniego – zarówno z zajęciami, jak i egzaminem uporał się wzorowo uzyskując dodatkowe uprawnienia.

Wychowankowie opuszczający z końcem roku szkolnego nasz Ośrodek wyposażeni zostali w umiejętności, które podniosą ich atrakcyjność na rynku pracy i pomogą znaleźć wymarzone zawody. Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu „Latorośl” działającemu przy naszej placówce za wsparcie finansowe, które umożliwiło chłopcom rozwój i podniesienie kwalifikacji. Pokaż więcej

Śladami przeszłości

Przedstawiciele klasy piątej wzięli udział w grze terenowej „Śladami przeszłości” organizowanej przez Malborskie Centrum Kultury i Edukacji w Malborku. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i znajomością tradycji, kultury i obyczajów panujących w zamku ale również umiejętnością chodzenia na szczudłach i strzelania z łuku. Dzięki współpracy grupy uzyskali drugie miejsce spośród szkół podstawowych biorących udział w grze.

Pokaż więcej

Dwunastu wychowanków przystąpiło do bierzmowania

W minioną sobotę dwunastu wychowanków z naszego Ośrodka przystąpiło w parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy do sakramentu bierzmowania, który otrzymali z rąk biskupa pomocniczego diecezji elbląskiej Józefa Wysockiego. Chłopcy przygotowywali się do tego istotnego dla nich dnia przez cały rok podczas katechez prowadzonych przez księdza Piotra Sowińskiego.

Ceremonia przyjęcia kolejnego po chrzcie i eucharystii sakramentu była dużym przeżyciem zarówno dla naszych podopiecznych, ich wychowawców, jak i licznie przybyłych do kościoła rodziców. Odwiedziny te były dla tych ostatnich również świetną okazją do spędzenia czasu ze swoimi dziećmi oraz konsultacji z ich nauczycielami. Pokaż więcej