Archiwalne wpisy:

Luty 2018
P W Ś C P S N
« Sty    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728  

Kategorie:

Naukowy wymiar jubileuszu 70-lecia istnienia malborskiego MOW-u

Ostatnie dni stycznia były dla społeczności Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 1 w Malborku czasem szczególnym. W ramach obchodów jubileuszu 70-lecia istnienia placówka zorganizowała seminarium naukowe pt. „Niedostosowanie społeczne dzieci i młodzieży: działania-zmiana-efektywność”, na które zjechało się wielu znamienitych gości z Pomorską Kurator Oświaty Moniką Kończyk na czele. Podczas prelekcji i debat specjaliści mieli okazję wspólnie pochylić się nad kondycją resocjalizacji nieletnich w naszym kraju. Pokaż więcej

Dziennikarskie szlify, odcinek 4 (cz. 2/2): Jerzy Dudek

Każde dziecko grając na podwórku marzy o tym, aby reprezentować barwy Polski, Realu Madryt czy Liverpoolu. Bohater czwartego odcinka „Dziennikarskich szlifów” spełnił swoje marzenia nie tylko grając we wszystkich tych drużynach, ale i odnosząc z nimi historyczne sukcesy! Redaktorzy koła dziennikarskiego MOW News z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku specjalnie dla Was udali się w podróż do Krakowa, by spotkać się w Hotelu Indigo z jednym z najbardziej rozpoznawalnych Polaków na świecie i przeprowadzić z nim wywiad.

Jerzy Dudek niczym mityczny król Midas wszystko, czego w swojej piłkarskiej karierze dotknął, zamieniał w złoto. To z nim w składzie reprezentacja Polski po 16 latach przerwy wywalczyła awans do finałów Mistrzostw Świata. Jego interwencje zadecydowały, że puchar za wygranie Ligi Mistrzów po 21 latach przerwy wrócił do Liverpoolu. On też broniąc bramki Feyenoordu Rotterdam zdobył Mistrzostwo i Superpuchar Holandii oraz – będąc bramkarzem – został wybrany najlepszym zawodnikiem występującym na tamtejszych boiskach. Lista jego trofeów z Madrytu, Liverpoolu i Rotterdamu jest równie długa i imponująca, jak lista jego indywidualnych wyróżnień w różnego rodzaju plebiscytach. O kulisach sukcesów Jerzego Dudka, ludziach, którzy towarzyszyli mu na ścieżkach sportowej kariery, piłkarskich początkach oraz życiu po zawieszeniu butów na kołku dowiecie się oglądając dwie części naszego materiał. Przed Wami druga połowa naszego wywiadu. Serdecznie zapraszamy do oglądania!

Dziennikarskie szlify, odcinek 4 (cz. 1/2): Jerzy Dudek

Każde dziecko grając na podwórku marzy o tym, aby reprezentować barwy Polski, Realu Madryt czy Liverpoolu. Bohater czwartego odcinka „Dziennikarskich szlifów” spełnił swoje marzenia nie tylko grając we wszystkich tych drużynach, ale i odnosząc z nimi historyczne sukcesy! Redaktorzy koła dziennikarskiego MOW News z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku specjalnie dla Was udali się w podróż do Krakowa, by spotkać się w Hotelu Indigo z jednym z najbardziej rozpoznawalnych Polaków na świecie i przeprowadzić z nim wywiad.

Jerzy Dudek niczym mityczny król Midas wszystko, czego w swojej piłkarskiej karierze dotknął, zamieniał w złoto. To z nim w składzie reprezentacja Polski po 16 latach przerwy wywalczyła awans do finałów Mistrzostw Świata. Jego interwencje zadecydowały, że puchar za wygranie Ligi Mistrzów po 21 latach przerwy wrócił do Liverpoolu. On też broniąc bramki Feyenoordu Rotterdam zdobył Mistrzostwo i Superpuchar Holandii oraz – będąc bramkarzem – został wybrany najlepszym zawodnikiem występującym na tamtejszych boiskach. Lista jego trofeów z Madrytu, Liverpoolu i Rotterdamu jest równie długa i imponująca, jak lista jego indywidualnych wyróżnień w różnego rodzaju plebiscytach. O kulisach sukcesów Jerzego Dudka, ludziach, którzy towarzyszyli mu na ścieżkach sportowej kariery, piłkarskich początkach oraz życiu po zawieszeniu butów na kołku dowiecie się oglądając dwie części naszego materiał. Przed Wami pierwsza, a już za tydzień druga połowa naszego wywiadu. Serdecznie zapraszamy do oglądania!

Dziennikarskie szlify, odcinek 3: Andrzej Grabowski

Dwa pierwsze odcinki autorskiego programu chłopców z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku „Dziennikarskie szlify” poświęcone były tematyce sportowej. Młodzi redaktorzy z koła dziennikarskiego MOW News skrzętnie przepytywali w nich najwybitniejszych przedstawicieli pomorskiej piłki. Tym razem zmienili oni i region, i tematykę. Specjalnie dla Was udali się do Krakowa, gdzie o sztuce i nie tylko porozmawiali z aktorem teatralnym i filmowym Andrzejem Grabowskim.

Bohatera trzeciego odcinka „Dziennikarskich szlifów” na pewno kojarzycie z ról w takich filmach, jak „Pitbull”, „Świadek koronny”, „Dzień świra” czy „Kariera Nikosia Dyzmy” oraz serialach „Świat według Kiepskich” i „Złotopolscy”. Spotkaliśmy się z nim w kawiarni Teatru im. Juliusza Słowackiego tuż po zakończeniu spektaklu pt. „Chory z urojenia” Moliera, w którym zagrał tytułowego bohatera Argana. Andrzej Grabowski opowiedział nam z kolei o tym, co zadecydowało, że został aktorem, o swoich najtrudniejszych rolach, najzabawniejszych sytuacjach ze scen, nagrywanych płytach oraz planach na przyszłość. Ci z Was, którzy marzą o karierze aktorskiej oraz fani kina na pewno znajdą podczas tego wywiadu wiele ciekawych informacji i wskazówek!

Wesołe Święta w Ośrodku!

Zanim wszyscy rozjechaliśmy się do swoich domów by wspólnie z najbliższymi świętować narodziny Chrystusa, przez cały grudzień solidnie przygotowywaliśmy się do ich obchodów. Prócz lekcji, na których dowiadywaliśmy się o polskich i zagranicznych tradycjach, przygotowywaliśmy kartki z życzeniami i ozdoby, a także poznawaliśmy historię Świąt, czekało na nas mnóstwo dodatkowych atrakcji. Pokaż więcej

INFORMACJA O WYNIKACH PRZEPROWADZONEGO NABORU

Nigdy się nie poddawaj!

Niemal każdy z Was marzył kiedyś o wielkiej sportowej karierze: grze na największych stadionach, wznoszeniu najważniejszych pucharów, zdobywaniu zwycięskich goli, tłumach fanów i zdjęciach na okładkach gazet. Kariera sportowca dostarcza niezapomnianych momentów i magicznych przeżyć. Żeby jednak doświadczyć tych kilku wspaniałych chwil, trzeba latami rezygnować z dłuższego leżenia w łóżku, jedzenia pysznych posiłków czy tak przyjemnego niezdrowego trybu życia. To bardzo wiele, ale gra jest warta świeczki. O swoich często krętych drogach do sukcesu, determinacji i niezwykłej woli zwycięstwa opowiedzieli wychowankom Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku goście, którzy w swoich dziedzinach byli mistrzami.

W poniedziałek 11 grudnia wychowankowie Ośrodka przy ul. Jagiellońskiej wzięli udział w akcji „BE ALIVE and Never Give Up” zorganizowanej przez Stowarzyszenie Akademia Sportu, a współfinansowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Chłopców odwiedzili wybitni sportowcy: siatkarz Łukasz Kadziewicz i szczypiornista Artur Siódmiak, były żołnierz jednostki specjalnej GROM i literat Naval, a także psycholog i prawnik. W pierwszej części zajęć opowiadali oni wychowankom o swoich często niełatwych i pełnych wyrzeczeń drogach na szczyt, trudnych początkach i determinacji, która nie pozwalała odpuścić! Starali się oni zainspirować i zmotywować chłopców do działania, pokazać alternatywną do znanej wychowankom drogę życia.

Druga, już bardziej praktyczna, część projektu polegała na zajęciach ruchowych: treningu obwodowym oraz ćwiczeniach celności i siły rzutu w piłce ręcznej. Ponad to chłopcy mogli indywidualnie porozmawiać z gośćmi, zebrać autografy, zrobić pamiątkowe zdjęcia przy pomocy fotobudki oraz sprawdzić działanie środków psychoaktywnych na koordynację organizmu dzięki alkogoglom. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę oraz dyplom uczestnictwa w akcji. Chłopcy byli pod ogromnym wrażeniem przeprowadzonego z dużym rozmachem przedsięwzięcia. Dla wielu była to pierwsza w życiu okazja do spotkania i rozmowy ze sportowymi mistrzami. Miejmy nadzieję, że wizyta ta natchnie chłopców do działania i za kilkanaście lat to oni jeździć będą po szkołach i opowiadać swoją historię kolejnym pokoleniom.

Wizyta w Malborku była pierwszym z cyklu spotkań naszych gości z chłopcami przebywającymi w Młodzieżowych Ośrodkach Wychowawczych na terenie całej Polski. Akcja „BE ALIVE and Never Give Up” skierowana jest do dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym. Ma ona na celu ukazanie im sposobów osiągania postawionych celów, konstruktywnego radzenia sobie ze stresem oraz napięciami, a także ukazanie wzorców godnych naśladowania. Pokaż więcej

Akademia z okazji jubileuszu 70-lecia Ośrodka

Rok szkolny 1947/1948 był pierwszym w historii Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego przy ul. Jagiellońskiej. Od tego czasu placówka wielokrotnie zmieniała nazwę i strukturę. Niezmienne pozostało jedno: przez siedemdziesiąt lat dyrektorzy, wychowawcy, nauczyciele i pozostali pracownicy czuwają nad tym, by chłopcy tacy jak ja wyprostowali kręte od samego początku drogi swojego życia.

Pobieżnie historię Ośrodka zdążyłem poznać przez ponad dwa lata mieszkania w jego murach. Dopiero jednak podczas spotkania zorganizowanego z okazji obchodów jubileuszu 70-lecia istnienia placówki  dla ludzi związanych z Ośrodkiem dowiedziałem się, jak bogata jest ona w rzeczywistości. Gdy zobaczyłem, a później wysłuchałem wspomnień kilku pokoleń byłych i obecnych pracowników MOW, nie mogłem wyjść z podziwu dla ich pracy, serca i zaangażowania, a także dla zmian w kształcie i wyglądzie placówki, jakie zaszły przez te wszystkie lata.

Od początku września przy ul. Jagiellońskiej 94 odbywają się imprezy z okazji 70-lecia istnienia Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku. Jednym z głównych punktów obchodów tego jubileuszu była uroczysta akademia, na którą prócz byłych i obecnych pracowników Ośrodka zaproszono również Starostę Powiatu Malborskiego Mirosława Czaplę, Wicestarostę Waldemara Lamkowskiego, Burmistrza Malborka Marka Charzewskiego oraz przedstawicieli Kuratorium Oświaty w Gdańsku i Wydziału Oświaty malborskiego starostwa. Ja znalazłem się tam jako jeden z nielicznych wychowanków reprezentując koło dziennikarskie „MOW News” działające w Ośrodku, by zrelacjonować Wam, co po południu 23 listopada 2017 działo się w naszej auli.

Impreza trwała ponad trzy godziny, jednak większość rzeczy była to dla mnie na tyle ciekawe, że nudziłem się tylko w kilku momentach. Po przywitaniu wszystkich przez dyrektora Adama Wilczyńskiego i dyrektor Justynę Piłat nasi koledzy Piotrek i Filip z trzeciej klasy gimnazjum zaprezentowali zgromadzonym historię placówki. Ich prezentacja o powojennych początkach Ośrodka, stopniowym tworzeniu jego bazy i struktury oraz zachodzących na przestrzeni lat zmianach przepleciona była zdjęciami i nagraniami wypowiedzi byłych pracowników, dzięki czemu ta lekcja historii była bogata i bardzo interesująca. Później dyrektor Wilczyński przedstawił zgromadzonym obecną sytuację Ośrodków w Polsce, ich liczbę oraz sposoby funkcjonowania, a następnie przybliżył im, jak obecnie wygląda praca w MOW. Na potwierdzenie jego słów z krótkimi prezentacjami wystąpili moi obecni nauczyciele, opowiadając zebranym o bogatej ofercie, która czeka na nas w Ośrodku: MOWTROPIE, zajęciach sportowych i teatralnych, wolontariuszach z Europy uczących nas angielskiego, działalności Samorządu Uczniowskiego i koła dziennikarskiego, które reprezentuję. Na zakończenie dyrektor Wilczyński uhonorował pamiątkowymi tablicami byłych pracowników z najdłuższym – ponad czterdziestoletnim! – stażem oraz podziękował przedstawicielom miasta, powiatu i kuratorium za dotychczasową bardzo dobrze przebiegającą współpracę. Wszystkie te wypowiedzi przeplecione były występami muzycznymi naszych wychowanków wspomaganych przez uczennice Gimnazjum nr 1, których przygotowała nauczycielka muzyki Izabela Wojciechowska. Spotkanie zakończyli nasi goście, którzy na ręce dyrektora składali życzenia i gratulacje. A starosta z tej okazji przygotował dodatkową niespodziankę: nowego 7-osobowego Forda, który ma nas bezpiecznie przewozić do lekarzy, sądów, na badania czy wycieczki. W imieniu wychowanków: dziękuję! Po części oficjalnej goście mieli okazję przespacerować się po Ośrodku, odwiedzić pomieszczenia grupowe oraz klasy, porozmawiać z obecnymi wychowankami czy między sobą powspominać dawne czasy.

Gdy zakończyła się część oficjalna ruszyłem wraz z redakcyjnym kolegą Jakubem na polowanie. Poprosiliśmy kilku byłych pracowników o krótkie wywiady, które prezentujemy Wam poniżej, jednak prawdziwie interesujących rzeczy dowiedzieliśmy się już po wyłączeniu dyktafonu. Ale nimi nie będziemy się z Wami dzielić. Byli pracownicy to prawdziwe skarbnice zabawnych anegdot i historyjek. Bardzo się cieszę, że akurat w czasie mojej obecności w MOW miała miejsce taka uroczystość. Dzięki temu mogłem zobaczyć, jak bardzo zmieniała się Polska i wraz z nią mój Ośrodek, jak wielu ludzi go tworzyło i nadal tworzy oraz jak bardzo są oni zaangażowani w to, żeby moje życie stało się lepsze.

 

K. Olak (MOW News)

 

Pokaż więcej

KONKURS NA STANOWISKO SPECJALISTA DS. GOSPODARKI KASOWO-MAGAZYNOWEJ

DYREKTOR

Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 1  w Malbork, ul. Jagiellońska 94

ogłasza nabór na wolne stanowisko urzędnicze:

SPECJALISTA DS. GOSPODARKI KASOWO-MAGAZYNOWEJ

w pełnym wymiarze czasu pracy

 

 1. Warunki przystąpienia do konkursu

Do konkursu może przystąpić kandydat, który:

 1. posiada obywatelstwo polskie,
 2. posiada zdolność do czynności prawnych oraz korzystania z pełni praw publicznych, nie był karany za przestępstwa popełnione umyślnie przeciw mieniu, przeciwko działalności instytucji państwowych oraz samorządu terytorialnego, przeciwko wiarygodności dokumentów lub za przestępstwo karno skarbowe.

      2. Wymagania niezbędne:

 1. wykształcenie średnie / wyższe
 2. staż pracy umożliwiający wykonywanie zadań na w/w stanowisku, co najmniej 2 lata
 3. znajomość podstawowych programów biurowych (program do obsługi stołówki )
 4. stan zdrowia pozwalający na zatrudnienie na wyżej wymienionym stanowisku

      3. Wymagania dodatkowe:

 1. znajomość zasad żywienia dzieci i młodzieży oraz przepisów i procedur dokumentacji sanitarnej wg zasad HACCP
 2. znajomość i umiejętność stosowania na stanowisku pracy przepisów dotyczących gospodarki kasowo – magazynowej
 3. komunikatywność i kreatywność, wysoka kultura osobista, rzetelność, umiejętność efektywnej organizacji czasu pracy.

     4. Zakres podstawowych zadań wykonywanych na stanowisku:

 • prowadzenie kasy – wpłaty i wypłaty na podstawie źródłowych dowodów kasowych,

bieżące sporządzanie raportów kasowych

 • prowadzenie i dokumentowanie spraw z zakresu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych
 • dokonywanie zakupów spożywczych, sporządzanie raportów żywieniowych, prowadzenie dokumentacji magazynowej, opracowywanie jadłospisów zgodnie z normami żywieniowymi , naliczanie odpłatności za żywienie zgodnie z obowiązującymi zasadami,  przestrzeganie instrukcji „Dobrej Praktyki Higienicznej i Produkcyjnej”,
 • prowadzenie spraw (wykonywanie czynności ) ściślej określonych zakresem obowiązków.?

     5. Wymagane dokumenty:

 1. CV
 2. list motywacyjny
 3. kwestionariusz osobowy dla osób ubiegających się o zatrudnienie (zał. nr 1)
 4. kopie dokumentów poświadczających przebieg dotychczasowej pracy zawodowej
 5. kopie dokumentów potwierdzających wykształcenie oraz dokumentów potwierdzających dodatkowe kwalifikacje i umiejętności
 6. oświadczenie kandydata o korzystaniu z pełni praw publicznych i o niekaralności za przestępstwo popełnione umyślnie (zał. nr 2 i 3 )

Wymagane dokumenty aplikacyjne: list motywacyjny, szczegółowe CV (z uwzględnieniem dokładnego przebiegu kariery zawodowej), powinny być opatrzone klauzulą: Wyrażam zgodę na przetworzenie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U z 2016 r., poz. 922 z późn. zm.) oraz ustawą z dnia 22 marca 1999 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2016 r., poz. 902 )

Termin i miejsce składania dokumentów:

Wymagane dokumenty aplikacyjne należy składać (w zamkniętej kopercie) w sekretariacie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego Nr 1 lub pocztą na adres ; Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy Nr 1 ul. Jagiellońska 94, 82-200 Malbork z dopiskiem „ Nabór na stanowisko specjalisty ds. gospodarki kasowo-magazynowej ” w nieprzekraczalnym terminie do dnia  11.12.2017 r.  do godz. 9 00

Aplikacje, które wpłyną po terminie, nie będą rozpatrywane. Nadesłanych ofert nie odsyłamy.

Informacje w sprawie  konkursu można uzyskać pod nr tel. (055) 272-30-37

Otwarcie ofert nastąpi dnia 11.12.2017 r. w siedzibie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 1 w Malborku.

Osoby zakwalifikowane do następnego etapu zostaną poinformowane telefonicznie o dalszej procedurze postępowania kwalifikacyjnego.

Informacja o wyniku naboru będzie umieszczona na stronie internetowej Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego nr 1 w Malborku www.mowmalbork.pl  oraz na tablicy ogłoszeń w siedzibie zgłaszającego wolne stanowisko.

 

 

 

 

 

zał. nr 1 do ogłoszenia o naborze z dnia 29.11.2017

zał. nr 2 do ogłoszenia o naborze z dnia 29.11.2017

zał. nr 3 do ogłoszenia o naborze z dnia 29.11.2017