Archiwalne wpisy:
wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Kategorie:

Projekty

2013 rok

Projekt: „Poznaj mój ogród dendrologiczny”

Projekt ten powstał w celu przygotowania podopiecznych Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku do oprowadzania dzieci z terenu miasta Malborka po ogrodzie dendrologicznym, który otacza ich budynek. Ogród ten powstał w 2009 roku dzięki współpracy z Urzędem Miasta i Starostwem Powiatowym w Malborku.

W trakcie realizacji tego zadania uczestnicy projektu brali udział w licznych wycieczkach i wyjazdach mających na celu poszerzenie ich wiedzy na temat różnorodności gatunków drzew i krzewów. Odbyły się wycieczki do Arboretum w Wirtach, zwiedzanie wystawy przyrody kociewskiej w Tczewie oraz na zamku praktycznych Kwidzynie. Umiejętności praktycznych nabywali podczas zielonej szkoły w Skowronkach. Tam nauczyli się rozpoznawać niektóre gatunki drzew i roślin, określali wiek drzew po ilości słoi, poznali znaczenie starych drzew dla życia lasu. Swoją wiedzą dzielą się z przedszkolakami z malborskich placówek i uczniów klas pierwszych w Malborku.

 

 

2014 rok

Projekt:

Bezbłędny rycerz- czyli kształtowanie postaw i wprowadzanie zasad kodeksu rycerskiego wśród młodzieży XXI wieku”

Projekt ten był realizowany przy współpracy z Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Malborku i Stowarzyszeniem Regiment Piechoty Zaciężnej z Malborka. Działanie to wspierane było przez Starostwo Powiatowe w Malborku jak i Urząd Miasta Malborka. Celem tych działań było wskazanie grupie młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym alternatywnych form spędzania czasu wolnego jak również wskazanie zachowań akceptowanych społecznie.

W ramach tego programu 30 osobowa grupa uczestniczyła w różnych warsztatach średniowiecznych tj: łucznictwo, minerstwo, władanie mieczem, szycie strojów rycerskich, garncarstwo, pamiątkarstwo, zajęcia kulinarne itp. Rozszerzano wiedzę podopiecznych poprzez udział w wycieczkach, podczas których poznawali kulturę i życie rycerzy w różnych zamkach. Były to zamki w Malborku, Kwidzynie, Sztumie i Nidzicy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia w wiosce garncarskiej koło Nidzicy.

Wszelkie zdobyte umiejętności zostały przedstawione na jarmarku średniowiecznym zorganizowanym dla malborskich przedszkolaków. Nauka tańca średniowiecznego, muzyka średniowieczne i instrumenty z tego okresu uprzyjemniała udział w jarmarku. Zaproszeni goście podczas pokazów walk rycerskich mogli spróbować swojskiego jadła, ulepić lub ozdobić swój garnuszek z gliny, dziewczynki robiły biżuterię, a chłopcy przystąpili do musztry rycerskiej. Wszyscy uczestnicy jarmarku otrzymali drobne upominki i znaczki. Był to dzień pełen wrażeń.

 

2015 rok

Projekt:

Bezbłędny rycerz- czyli kształtowanie postaw i wprowadzanie zasad kodeksu rycerskiego wśród młodzieży XXI wieku”

 

 

 

 

 

 

2016 rok

Projekt

„Zielona szkoła „Z lotu ptaka II”

Dwunastoosobowa grupa chłopców wzięła udział w zajęciach  w ramach zielonej szkoły. Zajęcia te były organizowanej już po raz szósty w ramach projektu „Z lotu ptaka II” finansowanego przez Starostwo Powiatowe w Malborku realizowanego przez Stowarzyszenie „Latorośl”. W ramach projektu wychowankowie wzięli udział w rajdzie rowerowym oraz spływie kajakowym, aby będąc bliżej natury i z dala od cywilizacji obserwować środowisko naturalne ptaków oraz podziwiać roślinność borów tucholskich.

2017 rok

Projekt

„Czym skorupka za młodu nasiąknie…”

W ramach realizowanego przez malborskie Stowarzyszenie „Latorośl” projektu „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” grupa podopiecznych naszego Ośrodka wzięła udział w wycieczce do Torunia. Projekt zakłada ukazanie wychowankom właściwych zachowań w różnych miejscach publicznych, w tym w środkach komunikacji.

Podczas warsztatów pod tytułem „Savoir-vivre na co dzień” prowadzonych przez panią Urszulę Sierżant z Gdyni uczestnicy projektu dowiedzieli się, jak zachować się w rożnych miejscach, jak i kiedy korzystać z telefonów komórkowych oraz jak dokonać zakupu biletów na różne środki transportu. Zadaniem uczestników było wspólne zaplanowanie drogi dojazdu, zakup biletów na pociąg i sprawdzenie drogi do hotelu.

Podczas wycieczki wychowankowie wzięli udział w pokazach produkcji lizaków w Manufakturze cukierków, uczyli się dekorowania pierników, odwiedzili Planetarium, Orbitarium. Duża atrakcją okazały się zajęcia w Młynie Wiedzy, oglądanie filmu w kinie oraz zamawianie w restauracji i pizzerii. Opiekunowie zwracali bardzo dużą uwagę na zachowanie się w miejscach publicznych oraz na kulturę słowa. To był naprawdę miło spędzony czas.