W dniu 22 października 2015, dopisywały dobre nastroje i humory, miła atmosfera, fajne towarzystwo. Brawo Samorządowcy, super zachowanie, możemy wychodzić częściej.
W piątek 23 października uczniowie klasy II „b” udali się na Kaszuby, by z bliska zobaczyć miejsce, w którym urodził się i żył Józef Wybicki, autor „Mazurka Dąbrowskiego”.
W malowniczo położonym dworku w Będominie, w którym obecnie mieści się Muzeum Hymnu Narodowego, chłopcy mogli zobaczyć zrekonstruowane izby i przekonać się, w jakich warunkach szlachcic żył i tworzył w drugiej połowie XVIII wieku. Prócz tego mogli oni również wysłuchać różnych wersji wykonania „Mazurka…” oraz zapoznać się z eksponatami związanymi z naszym hymnem, a także – w ramach wystawy czasowej – z eksponatami związanymi z naszym herbem.
Po tej praktycznej lekcji historii i patriotyzmu chłopcy udali się na najwyższy szczyt w północnej Polsce, górę Wieżyca, i stamtąd obserwowali malownicze krajobrazy Kaszub.
Ostatnim punktem wyprawy krajoznawczej po naszym województwie było zwiedzenie centrum Kościerzyny z jej zabytkami i malowniczym rynkiem na czele.
Członkowie Koła Europejskiego wzięli udział w zajęciach kulinarnych zorganizowanych przez Sergio, wolontariusza pracującego w naszej placówce. Celem spotkania było zapoznanie wychowanków z podstawami kuchni portugalskiej, ale również z portugalską kulturą i zwyczajami. Chłopcy mieli za zadanie przygotować potrawę o nazwie ”Carne de Porco a Portuguesa”, która trochę przypominała doskonale nam znany gulasz. Zajęcia przebiegły w bardzo miłej atmosferze, a „kucharze” sprawnie wykonywali wszystkie instrukcje i polecenia Sergia, co zaowocowało przepysznym daniem, którym podczas przerw częstowali swoich kolegów i nauczycieli.
Apetyt i ciekawość wychowanków zostały rozbudzone do tego stopnia, że już nie mogą doczekać się kolejnych kuchennych eksperymentów z Sergiem.
Misją ZHP jest wychowywanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.
Od września swoją działalność kontynuuje drużyna harcerska. Starsi harcerze zaprosili w swoje szeregi nowych wychowanków. Po oficjalnej zbiórce i złożeniu meldunku wszyscy harcerze zabrali się do przygotowania ogniska. Podczas pieczenia kiełbasek starsi opowiadali młodszym o dotychczasowej działalności drużyny. Po wspólnym posiłku przy płomieniach ogniska oraz dźwiękach gitary do późnego wieczora rozbrzmiewał drużynowy śpiew. Na pożegnanie nastąpiło tradycyjne przekazanie iskierki przyjaźni.
Ognisko było również świetną okazją do integracji wychowanków nowej grupy trzeciej.
W środę 30 września wychowankowie grupy VIII udali się wraz ze swoimi opiekunami na trzydniowy biwak integracyjny do położonych między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską Kątów Rybackich. Na miejscu wychowawcy przygotowali dla swoich podopiecznych wiele atrakcji, mających na celu przede wszystkim scalenie zespołu, lecz również kształtowanie świadomości ekologicznej, historycznej i prozdrowotnej.
Podczas wyjazdu chłopcy poznali historię Mierzei Wiślanej oraz jej geograficzną specyfikę. Prócz elementów edukacyjnych na naszych wychowanków czekało mnóstwo zajęć rekreacyjno-sportowych od pływania rowerami wodnymi po Zalewie Wiślanym czy meczu piłkarskiego z opiekunami, poprzez gry terenowe, turnieje sportowe i grzybobranie po ognisko z pieczeniem kiełbasek i wspólne kibicowanie polskim zespołom w rozgrywkach Ligi Europy.
Wyjazd okazał się bardzo udany, a czas spędzony nad morzem pozwolił chłopcom poznać siebie i wychowawców z trochę innej strony, co mamy nadzieję zaprocentuje podczas rozpoczętego niedawno roku szkolnego.
Serdecznie dziękujemy za udostępnienie miejsca, serdeczne przyjęcie oraz życzliwość właścicielom i pracownikom Ośrodka Wypoczynkowego „Panorama” w Kątach Rybackich!