Archiwalne wpisy:
kwiecień 2025
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  
Kategorie:

Krakowskie rozmowy

Jeżeli myśleliście, że Wasi redaktorzy odpoczywają, to byliście w dużym błędzie! Podczas gdy większość z naszych kolegów przygotowywała się do wyjazdów w rodzinne strony na długi majowy weekend, my zbieraliśmy dla Was nowe interesujące materiały. Tym razem udaliśmy się po nie aż na drugi koniec Polski do odległego Krakowa. A po co? Już niedługo zaprezentujemy Wam nasze najnowsze dziecko: program „Dziennikarskie szlify”, w którym rozmawiać będziemy dla Was ze znanymi osobistościami świata sportu, kultury i polityki. Za kilka dni światło dzienne powinny ujrzeć materiały z naszych niedawnych wywiadów z byłymi reprezentantami Polski w piłce nożnej: zawodnikiem „Lechii” Gdańsk Sebastianem Milą i prezesem Pomorskiego ZPN-u Radosławem Michalskim. Po nich natomiast spodziewać możecie się kolejnych hitów: rozmów z byłym zawodnikiem Liverpoolu, Realu Madryt czy Feyenoordu Rotterdam Jerzym Dudkiem oraz aktorem teatralnym i filmowym Andrzejem Grabowskim. To właśnie dla wywiadów z nimi przemierzyliśmy całą Polskę i zawitaliśmy do poprzedniej stolicy Polski.

Naszym pierwszym rozmówcą był Jerzy Dudek, były reprezentant Polski w piłce nożnej, z którą wywalczył awans do Mistrzostw Świata w 2002 roku w Korei i Japonii, zwycięzca Ligi Mistrzów z Liverpool FC po pamiętnej serii rzutów karnych z AC Milan i jego tańcu na linii bramkowej oraz mistrz Holandii z Feyenoordem Rotterdam i Hiszpanii z Realem Madryt. Człowiek – legenda, jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii polskiego futbolu. A prywatnie bardzo serdeczny, życzliwy i uprzejmy człowiek, o czym mieliśmy okazję przekonać się podczas wywiadu przeprowadzonego w Hotelu Indigo w Krakowie. Naszego bohatera pytaliśmy zarówno o sprawy związane z futbolem, jak i z wieloma działaniami, których podejmował i podejmuje się poza boiskiem. Jerzy Dudek opowiedział nam zarówno o tym, co myślał broniąc karne w finale w Stambule, o dowcipach robionych w szatni, o swoich piłkarskich przyjaciołach i przeciwnikach, trenerach oraz o…rozpoczęciu kariery aktorskiej i wielu, wielu innych rzeczach, którymi z pewnością Was zaskoczy! Bardzo dobrze rozmawiało nam się z „Dudim” i mamy nadzieję, że równie przyjemnie będzie Wam się tej rozmowy słuchało!

Drugim z naszych gości był aktor teatralny i filmowy Andrzej Grabowski, którego na pewno kojarzycie z ról w takich filmach, jak „Pitbull”, „Świadek koronny”, „Dzień świra” czy „Kariera Nikosia Dyzmy” oraz serialach „Świat według Kiepskich” i „Złotopolscy”. Spotkaliśmy się z nim w kawiarni Teatru im. Juliusza Słowackiego tuż po zakończeniu spektaklu pt.„Chory z urojenia” Moliera, w którym zagrał tytułowego bohatera Argana. Andrzej Grabowski opowiedział nam z kolei o tym, co zadecydowało, że został aktorem, o swoich najtrudniejszych rolach, najzabawniejszych sytuacjach ze scen, nagrywanych płytach oraz planach na przyszłość. Ci z Was, którzy marzą o karierze aktorskiej oraz fani kina na pewno znajdą podczas tego wywiadu wiele ciekawych informacji i wskazówek!

Między rozmowami również nie próżnowaliśmy. Zwiedziliśmy krakowskie Stare Miasto z Barbakanem, Sukiennicami i Bazyliką Mariacką oraz odwiedziliśmy dwa muzea. W Podziemiach Starego Rynku znajdujących się bezpośrednio pod Sukiennicami odbyliśmy historyczną podróż do czasów początków Krakowa poznając kolejne etapy rozwoju miasta. Prócz mnóstwa eksponatów sprzed wielu wieków czekały na nas filmy dokumentalne oraz interaktywne plansze z grami. W Zamku Królewskim na Wawelu odwiedziliśmy z kolei Reprezentacyjne Komnaty Królewskie ze wspaniałymi arrasami na ścianach i bogato zdobionymi meblami z XVI i XVII wieku oraz Skarbiec Koronny i Zbrojownię, gdzie mogliśmy podziwiać różne bogato zdobione przedmioty, a także mnóstwo broni palnej oraz białej ze „Szczerbcem”, mieczem koronacyjnym polskich królów na czele. Samo przebywanie w tych samych komnatach, co kiedyś królowie było dla nas dużym przeżyciem, a co dopiero oglądanie rzeczy do nich należących. Bardzo nam się podobało i dużo się podczas tych wizyt nauczyliśmy.

Między muzeami z kolei czekała nas niesamowita atrakcja kulinarna. Właścicielka restauracji „Biała Róża” ugościła nas po królewsku, serwując w przyjacielskiej atmosferze kapitalne potrawy. Najedliśmy się do syta! Wszystko było bardzo smaczne, a zdecydowanie najlepsze okazały się policzki wieprzowe z ziemniakami! Rewelacja!

Nasza wyprawa przez całą Polskę okazała się bardzo udana! Prócz dwóch świetnych wywiadów, które sprawiły nam dużo radości poznaliśmy piękne miasto i dużo się przy tym nauczyliśmy! Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili: naszym gościom Jerzemu Dudkowi i Andrzejowi Grabowskiemu, którzy znaleźli dla nas czas i udzielili kapitalnych wywiadów, „Caritas” Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Elblągu z księdzem Wojciechem Wilgowiczem na czele za pomoc finansową i pokrycie kosztów wyjazdu, dyrekcji Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Krakowie za ugoszczenie nas w swoich murach, przesympatycznej właścicielce restauracji „Biała Róża” za zaproszenie nas na kulinarną ucztę, pracownikom hotelu „Indigo” za wygospodarowanie miejsca do wywiadu i przechowanie naszych bagaży oraz pracownikom muzeów Podziemi Rynku Starego Miasta i Zamku Królewskiego na Wawelu za umożliwienie zapoznania się z ich zbiorami. Bez Was by nam się nie udało! Dziękujemy! Chylimy przed Wami czoła!

F. Laskowski, K. Olak i T. Wieczorek (MOW News)