Archiwalne wpisy:
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Kategorie:

Co oznacza być patriotą ?

Z okazji obchodów 101. Rocznicy Odzyskania Niepodległości w naszej szkole odbył się konkurs „Polskie symbole narodowe”, przygotowany przez panie Martę Neubauer i Justynę Piłat. Do udziału w konkursie zgłosiła się liczna grupa uczniów – a zadanie nie było proste. Trzeba było wykazać się znajomością symboli narodowych oraz ich historią.

Zmagania konkursowe były bardzo emocjonujące – wszyscy uczestnicy sumiennie  się przygotowywali i walczyli dzielnie odpowiadając na pytania.

Na zwycięzców konkursu czekały liczne niespodzianki- nagrody rzeczowe, dyplomy oraz niespodzianka – wyjazd do Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

W czwartek – 21 listopada zwycięscy konkursu oraz uczniowie klasy piątej udali się (zaopatrzeni , jak na prawdziwą wycieczkę przystało- w przysmaki przygotowane przez nasze „ciocie” z kuchni)  – do Będomina. W drodze podziwiali przepiękne kaszubskie widoki  i jesienne krajobrazy.

W muzeum przywitała nas sympatyczna pani przewodnik, która w bardzo interesujący sposób opowiedziała                 o dzieciństwie , młodości i wielkich zasługach Józefa Wybickiego.

(Dowiedzieliśmy się , że młody Józef nie był wcale taki spokojny i ułożony- w latach szkolnych, niezadowolony             z jezuickich metod nauczania, namówił kolegów i zorganizował bunt, za który został wydalony ze szkoły. Trochę był w tym podobny do nas, nieprawda???)

Z wielkim zainteresowaniem wysłuchaliśmy historii powstania polskiego hymnu oraz jego pierwszej wersji melodycznej. Podziwialiśmy również wystrój  dworku , w którym urodził się i wychował Wybicki. Naszą uwagę przykuwały elementy uzbrojenia,  myśliwskie trofea i piękne meble.

Na zakończenie wycieczki zwiedziliśmy piękny park wokół dworku i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia przy 440 – letnim dębie. Trochę zmarznięci ale zadowoleni wróciliśmy do Malborka. W drodze powrotnej wielu z nas wymieniało się wrażeniami i obiecywało powrót do Będomina w towarzystwie rodzin. Jesteśmy przecież patriotami

i szanujemy nasze symbole.