Archiwalne wpisy:
listopad 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  
Kategorie:

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości

Dzień rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów był w naszym Ośrodku obchodzony bardzo uroczyście. Wielu z nas mocno napracowało się przy organizacji i przygotowaniach podjętych zadań oraz strojeniu swoich klas, świetlic i pokoi. Każdy czuł, że jest to dzień wyjątkowy.

Głównym punktem obchodów Święta Niepodległości była zorganizowana w auli Ośrodka wieczornica, podczas której wychowankowie grupy VII w ciekawy sposób zaprezentowali fragmenty historii Polski tłumacząc, dlaczego doszło do Rozbiorów, jak wyglądało życie pod zaborami oraz co umożliwiło nam odzyskanie 11 listopada 1918 roku niepodległości. Ponad to mieliśmy możliwość wysłuchania patriotycznych pieśni towarzyszących polskim wojskom walczącym o wolność, co mocno niektórych z nas poruszyło. Kto jeszcze nie kochał Polski, mógł się w niej wtedy rozkochać.

Przed wieczornicą wraz z pozostałymi wychowankami należącymi do Samorządu MOW udaliśmy się do malborskiego I Liceum na konkurs pieśni patriotycznej. Niestety żaden z moich kolegów nie miał na tyle umiejętności, żeby w nim wystartować, ale wszyscy z podziwem wysłuchaliśmy występujących rówieśników, prezentujących takie utwory, jak choćby starsze „Płynie Wisła, płynie”, „Polskie kwiaty” czy współczesne „Mury”, „Żeby Polska była Polską” i „Kocham wolność”. Wykonania były fantastyczne, czego najlepszym dowodem były łzy na policzkach publiczności. Bardzo się cieszę, że mogłem uczestniczyć w tym spotkaniu!

Prócz atrakcji artystycznych kilku moich najbardziej wysportowanych kolegów wzięło udział w zorganizowanym przez malborski OSiR biegu z okazji Dnia Niepodległości. Chłopcy startowali na dystansie 1700 m w kategoriach „młodzież gimnazjalna” i „młodzież ponadgimnazjalna”. Poszło im wyśmienicie. M. Schilling z grupy IV wywalczył trzecie miejsce, natomiast pozostali: B. Bednarczyk i P. Uram z gr. I, oraz M. Białecki z gr. IV uplasowali się w pierwszej dziesiątce.

Uczcić Święto Niepodległości prezentacją swoich talentów mogli również wychowankowie uzdolnieni plastycznie i literacko. W ramach konkursu na wystrój świetlicy każda z grup przygotowała kolaże patriotyczne. Kilka było wyjątkowo ciekawych i oryginalnych, dlatego tym bardziej jestem ciekaw, który wystrój jury oceniło najwyżej. Konkurs literacki z kolei dał pole do popisu tym z nas, którzy posiadają zacięcie pisarskie. Swoje umiejętności mogliśmy zaprezentować tworząc w dowolnej formie tekst o tym, jak współcześnie postrzegamy patriotyzm. Pojawiło się sporo opowiadań i referatów, ale również list i…wiersz. W tym przypadku nauczyciele również mogą mieć spory ból głowy przy wyborze zwycięzców. Rozstrzygnięcia już na najbliższym apelu, którego osobiście nie kogę się już doczekać.

Duża różnorodność form, w jakich uczciliśmy tę jedną z najważniejszych dla naszego kraju dat pokazuje, że służyć Polsce możemy w najróżniejszy sposób i każdy z nich możemy uczynić wyjątkowym!

                                                                                                                                  S. Gospodarowicz (MOW News)