Archiwalne wpisy:
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Kategorie:

Wywiad z Noblistą

Niewielu Polaków na trwałe zapisało się na kartach historii świata. Spośród nich żyje już tylko jeden. Mimo, że obecnie podróżuje on po całym świecie, to zawsze wraca do domu w Gdańsku. Grzechem zaniechania byłoby, gdybyśmy się z nim nie spotkali i nie przedstawili go Wam z naszej perspektywy.

W ubiegły poniedziałek redaktorzy z koła dziennikarskiego MOW News przeprowadzili w Gdańsku wywiad z laureatem Pokojowej Nagrody Nobla, pierwszym przywódcą „Solidarności” i byłym prezydentem Polski Lechem Wałęsą, by nagrać dla Was dziewiąty już odcinek „Dziennikarskich szlifów”. Tę historyczną postać kojarzyliśmy z telewizji, gazet, szkolnych podręczników i opowieści rodziców. Zamarzyło nam się poznać go osobiście i…udało się! Podczas rozmowy całkowicie odeszliśmy od tematu polityki próbując odkryć w człowieku-symbolu osobę. Z Lechem Wałęsą rozmawialiśmy o jego dorastaniu w powojennej Polsce, pasjach, pracy w Stoczni, buncie przeciw komunistom, a także Noblu, wpadkach i planach na przyszłość. Mamy nadzieję, że przedstawimy Wam Człowieka Roku tygodnika „Time” z całkowicie świeżej i nieznanej perspektywy. Oczekujcie premiery „Dziennikarskich szlifów”.

Po wizycie w Europejskim Centrum Solidarności pracownicy Archiwum Historycznego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” w Gdańsku panowie Kamil i Łukasz oprowadzili nas po terenach Stoczni Gdańskiej, ciekawie opowiadając o przełomowych dla historii naszego kraju wydarzeniach, które miały tam miejsce.

Wizyta w stolicy naszego województwa dostarczyła nam mnóstwa informacji i ciekawych przemyśleń na temat pokoju, wolności i patriotyzmu. O „Solidarności” i Lechu Wałęsie uczyliśmy się już na lekcjach, ale poznanie go i obecność w miejscach tak ważnych przemian dały nam dużo głębszą i przejrzystszą wiedzę o historii Polski.

                                                                                                                                  C. Nawrotzki (MOW News)