Archiwalne wpisy:
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Kategorie:

Wywiad z Prezydentem

        Młodzi adepci dziennikarstwa z naszego Ośrodka stanęli w czwartek 3 marca przed wyjątkową okazją, ale i nie lada wyzwaniem: mieli szansę spotkać się i porozmawiać z byłym prezydentem Polski, laureatem Pokojowej Nagrody Nobla i żywą legendą „Solidarności” panem Lechem Wałęsą.

Wychowankowie odwiedzili noblistę w jego biurze w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Podczas prawie półgodzinnego spotkania chłopcy poruszyli w rozmowie z prezydentem wiele wątków. Pytali zarówno o jego wspomnienia z prezydentury, zagraniczne podróże, spotkania ze znanymi na całym świecie ludźmi, jak i kwestie obecnej politycznej nagonki na jego osobę. Wałęsa nie uchylał się od żadnej odpowiedzi i chętnie odpowiadał chłopcom na nurtujące ich pytania. Młodzi reporterzy nie omieszkali również sprezentować panu prezydentowi najnowszego numeru wydawanego przez nich dwumiesięcznika „MOW News” oraz pochwalić się dotychczasowymi osiągnięciami. Wizyta zakończyła się mini sesją fotograficzną, podczas której młodzi reporterzy pozowali do wspólnego zdjęcia z panem prezydentem (które znalazło się m.in. na oficjalnym profilu facebookowym Lecha Wałęsy: https://pl-pl.facebook.com/lechwalesa/) oraz liczyć na pamiątkowe zdjęcia indywidualne z gospodarzem.

Spotkanie przerosło najśmielsze oczekiwania reporterów. Lech Wałęsa okazał się bardzo życzliwym i otwartym człowiekiem, a także świetnym rozmówcą i kopalnią ciekawych spostrzeżeń. Przed kamerami zwykle poważny, w prywatnym spotkaniu, podczas którego nie musiał uważać na podchwytliwe pytania i spodziewać się ataków był bardzo naturalny, odprężony i serdeczny.

Chłopcy nie raz przeprowadzali już wywiady ze znanymi osobistościami, jak np. trener Bogusław Kaczmarek, prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Radosław Michalski czy przewodniczący Komisji ds. Futsalu i Piłki Plażowej PZPN Kazimierz Greń, jednak po raz pierwszy współrozmówca był osobą rozpoznawalną i poważaną na całym świecie.

O popularności i znaczeniu Wałęsy młodzi redaktorzy mogli przekonać się już kilka godzin po spotkaniu, kiedy to odwiedzili gdyńskie Muzeum Emigracji, w którym w części poświęconej PRL-owskiej Polsce niejednokrotnie odnajdywali fotografie swojego rozmówcy.

Wywiad z Lechem Wałęsą opublikowany zostanie w najnowszym dziewiątym numerze „MOW News”, który będzie można pobrać z oficjalnej strony internetowej MOW w Malborku, a także udostępniony w reportażu na falach Radia Malbork, z którym chłopcy współpracują.