5 czerwca 2014 roku w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym nr 1 w Malborku odbyła się XII edycja MOWTROP-u – cyklicznej imprezy – festyn sportowo – kulturalny, którego głównym celem jest integracja młodzieży niedostosowanej społecznie ze społeczeństwem oraz kształtowanie pozytywnego wizerunku MOW w środowisku lokalnym. Festyn wpisuje się w nurt resocjalizacji otwartej na środowisko, która w pracy z nieletnimi niedostosowanymi społecznie jest jednym z bardziej skutecznych obszarów oddziaływań.
Festyn miał dwuczęściową strukturę, o godz. 9.00 nastąpiło wyjście drużyn patrolowych w teren, gdzie pokonując wcześniej wyznaczone trasy uczestnicy zdobywali punkty. Wśród drużyn byli przedstawiciele: MOW Kwidzyn, SOSW Malbork, dwie drużyny MOW Malbork oraz drużyna Fundacji Dzieciom „ Wyrównajmy ich szanse” z Malborka.
Uczestnicy musieli się wykazać wiedzą na temat Malborka, jego historii a także umiejętnościami sportowymi. W tym samym czasie na teren MOW przybywali wspaniali goście w różnym wieku, m.in. dzieci z malborskich przedszkoli i szkół, które przy pomocy specjalnych przewodników, w których wcielili się pracownicy MOW, zwiedzały zorganizowane na terenach Ośrodka stoiska poznając tym samym tradycje kultury średniowiecznej, sposób spędzania wolnego czasu, ekwipunek rycerski. Oczywiście jak na prawdziwych rycerzy przystało nie mogło zabraknąć poczęstunku. Milusińscy opuszczali teren MOW z wybitą monetą na szczęście oraz odznaką rycerza, a przede wszystkim w dobrych humorach.
Sukces MOWTROP-u leży w tym, że w jego organizację zaangażowani są wszyscy wychowankowie oraz pracownicy MOW, to nasze święto, to też wymierny efekt naszej pracy, wielomiesięcznych oddziaływań resocjalizacyjnych, którym systematycznie poddawani są przebywający u nas chłopcy. To też dowód na to, że taka praca ma sens ,a MOW jako instytucja jest w stanie pomóc wielu młodym ludziom w wyprostowaniu ich życiowych zakrętów. Każdy wychowanek ma swoją rolę do spełnienia, zadanie do wykonania przy realizacji tej imprezy, oczywiście wymaga to znacznego wysiłku i zaangażowania ze strony kadry, takie działania uczą naszych podopiecznych współpracy, kształtują zachowania prospołeczne, uwrażliwiają na drugiego człowieka, a przede wszystkim tworzą pozytywne wspomnienia i doświadczenia, do których mogą się odwołać.
W średniowiecznym miasteczku, które na kilka godzin powstało na terenach MOW, można było m. in znaleźć: warsztaty ceramiczne, rękodzieło, zespół muzyki dawnej, naukę tańca średniowiecznego, wybijanie monet. A wśród konkurencji, w których startowali starsi uczestnicy festynu znalazły się: bieg w workach, strzelanie z łuku, starły na podzielona bramkę, bieg na szczudłach, imprezę zakończył finałowy mecz w ramach rozgrywek MOWCUP dwóch najlepszych drużyn piłkarskich z MOW nr 1 w Malborku.
Impreza nie mogłaby się odbyć bez wsparcia i życzliwości wielu instytucji z terenu Malborka oraz władz powiatowych i władz miasta.
Środki finansowe na realizację tego zadania zostały pozyskane z dwóch projektów pod nazwą: Błędny Rycerz, ogłoszonych w ramach zadań publicznych ogłoszonych przez Urząd Miasta oraz Starostwo Powiatowe w Malborku. Systematycznie wspierają nas też : Powiatowe Ognisko Plastyczne oraz SOSW Malbork, Welcome Center, Muzeum Zamkowe w Malborku, OSiR, Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta, ponadto wiele instytucji oraz firm prywatnych m.in. spółka Ecco, Przedsiębiorstwo Remontowo – Budowlane Przyszłość -Piotr Wysocki, Restauracja Macdonalds, Malborżanka, Dinopark, Tczewski Ban Żywności, Piekarnia Szydłowski, Hurtownia „Dana” z Gronowa Górnego, Hurtownia Sendi z Tczewa, Masarnia Sinko z Dzierzgonia, Cukiernia Niucka, APF – dystrybutor NC+ oraz Nyborg Mawent. Serdecznie dziękujemy. Na co dzień spotykamy się ze zrozumieniem i życzliwością także wielu innych instytucji oraz osób prywatnych, mieszkańców Malborka.
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE I POMOC .