Archiwalne wpisy:
marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Kategorie:

XV MOWTROP: CHRONIĄ, BRONIĄ I RATUJĄ

Ósmego czerwca już po raz piętnasty wychowankowie i pracownicy Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Latorośl” zorganizowali festyn integracyjny dla uczniów malborskich przedszkoli i szkół podstawowych. Bohaterami tegorocznej edycji byli pracownicy służb mundurowych, którzy na co dzień „chronią, bronią i ratują nas” przed różnego rodzaju zagrożeniami.

Tego dnia tereny naszego Ośrodka odwiedziło blisko 500 malborskich dzieci ze swoimi nauczycielami z Przedszkoli nr 8, Czerwony Kapturek, Pod Kasztanami, Krasnal i Bratek, Szkół Podstawowych nr 2, 3, 5, 8 i 10, uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, podopieczni Fundacji „Wróć” oraz Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego z Lasowic Wielkich.

Na odwiedzających czekała cała masa atrakcji zorganizowanych zarówno przez wychowanków Ośrodka, jak i zaproszonych pracowników służb mundurowych. Żołnierze z 33. Pułku Lotnictwa Taktycznego przygotowali pokazy z użyciem robota do wykrywania min, rozbrajania min i pocisków łącznie z ich odpaleniem, a także symulator karabinu, z którego oddając strzały dzieci mogły sprawdzić swoją celność. Strażacy z Powiatowej Straży Pożarnej zaprezentowali obecnym symulację akcji ratowniczej, szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Kto chciał, mógł  również przymierzyć stroje ubierane na akcje ratownicze, spróbować strzelić z armatki wodnej do celu i na odległość oraz zwiedzić wóz, którym strażacy zwykli jeździć na akcje. Pracownicy Komendy Powiatowej Policji również udostępnili zwiedzającym swoje służbowe pojazdy, mundury i sprzęty, zaprezentowali dzieciom sposoby zdejmowania odcisków palców, a także przygotowali pokazy akcji z udziałem psa policyjnego. Nurkowie z 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej z Gdyni zaprezentowali z kolei zabytkowy strój nurka, który każdy mógł przymierzyć, obejrzeć nowoczesny sprzęt do nurkowania, a także sprawdzić się w bieganiu w płetwach. Stoiska z prezentacjami i zabawami przygotowali również nasi wychowankowie oraz współpracujący z nami uczniowie z Ogniska Plastycznego w Malborku i dziewczęta z drużyny harcerskiej MOW w Kwidzynie.

Integracja ze społecznością lokalną oraz otwartość na nią są jednymi z głównych filarów pracy resocjalizacyjnej nad wychowankami Ośrodka. Czerwcowy festyn każdorazowo jest finalnym efektem całorocznych działań podejmowanych przez chłopców i nauczycieli. Jest on również formą podziękowania malborskiej społeczności za życzliwość, otwartość i przychylność, z jaką traktowani są nasi chłopcy.

Za wsparcie i pomoc w organizacji tak dużego przedsięwzięcia pragniemy podziękować wszystkim  instytucjom, które z nami współpracowały: Powiatowej Straży Pożarnej w Malborku, Komendzie Powiatowej Policji w Malborku, 33. Pułkowi Lotnictwa Taktycznego w Malborku, 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej w Gdyni oraz naszym sponsorom: impreza sfinansowana była głównie dzięki funduszom z projektu otrzymanym od Urzędu Miasta Malborka, PBR „Przyszłość” Piotr Wysocki, Firmie ECO, GOLDEN sp. j., KSC S.A. Oddział „Cukrownia Malbork”, „Rawiński”, „Klaudex”, ”Dinopark”, „B.Szydłowski – Piekarnictwo”, Hurtowni „Sendi” z Tczewa oraz Stacji Paliw „Jarko” z Malborka.