Archiwalne wpisy:
lipiec 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Kategorie:

Z historii we współczesność, czyli podróż redaktorów „MOW News” do Gdańska

W połowie grudnia młodzi adepci sztuki dziennikarskiej z redakcji „MOW News” wybrali się do Gdańska, by tam odbyć wyprawę z historii w nowoczesność.

Pierwszym punktem wycieczki było archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność”, gdzie dzięki uprzejmości jego pracowników chłopcy dowiedzieli się, jak wybierane, kategoryzowane oraz archiwizowane są dokumenty związane z działalnością tej historycznej organizacji. Wychowankowie mieli okazję również przekonać się, w jaki sposób sprawnie można znaleźć informacje o konkretnych osobach, wydarzeniach czy publikacjach.

Bezpośrednio po wizycie w archiwum w podróż do lat 70-tych i 80-tych zabrał chłopców Pan przewodnik Jarosław Żurawiński, który oprowadził ich po terenie Stoczni Gdańskiej, barwnie opowiadając o tym miejscu i związanych z nim wydarzeniach, które zmieniły historię nie tylko Polski, ale również Europy i świata. Odwiedzili oni Plac Solidarności z Pomnikiem Poległych Stoczniowców, upamiętniający zabitych w grudniu 1970 roku w walkach z komunistyczną władzą, miejsce, gdzie modlił się Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski w 1987 roku. Później zwiedzili oni historyczną salę BHP, gdzie w 1980 roku protestujący na czele z Lechem Wałęsą podpisali Porozumienia Sierpniowe, a następnie mieli okazję zobaczyć, jak wyglądała od środka hala, w której produkowano okręty podwodne. Zwieńczeniem wyprawy była możliwość zapoznania się z prywatnymi zbiorami Pana Jarosława, w którym zebrał on mnóstwo eksponatów z czasów PRL: od ubrań stoczniowców i milicjantów, oryginalnych pieniędzy i kartek, butelek czy zabawek, poprzez radioodbiorniki, adaptery i aparaty fotograficzne, po pełne umeblowanie i wyposażenie ówczesnych mieszkań. Była to prawdziwa podróż wehikułem czasu o czterdzieści lat wstecz, podczas której chłopcy mogli na własnej skórze poczuć ducha minionej epoki.

Bezpośrednio z historycznych terenów gdańskiej Stoczni młodzi reporterzy udali się do miejsca kojarzonego z czasami najnowszymi: na Stadion Energa Gdańsk, na którym rozgrywane były m.in. mecze finałów Mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku. Jest to jeden z najnowocześniejszych stadionów w Europie, a jego wygląd stawia go także pośród najatrakcyjniejszych pod względem wizualnym. Wychowankowie mieli okazję zobaczyć tam nie tylko miejsca dostępne kibicom podczas meczu, ale również muzeum Lechii Gdańsk, która na co dzień rozgrywa tam swoje mecze, loże VIP-owskie, kapliczkę, salę konferencyjną, sale odnowy biologicznej, a także szatnie zawodników i salki, w których rozgrzewają się oni przed meczami. Ponadto chłopcy mogli przekonać się, jak obiekt wygląda z perspektywy murawy i poczuć się przez chwilę jak zawodowi piłkarze.

Miejsca te, w których tworzona była i jest historia naszego regionu oraz kraju, na pewno zapadną chłopcom głęboko w pamięci, a wyprawa ta owocować będzie nie tylko podczas szkolnych lekcji.