“Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”
W związku ze zbiórką elektrośmieci prowadzoną w całej Polsce przez Green Office Ecologic,nasza placówka przystąpiła do projektu „Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci”.
Celem akcji było podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami. Kilka kilogramów uzyskaliśmy dzięki rozwieszonym plakatom, między innymi z Domu Dziennego Pobytu – Petunia w Malborku, za co bardzo dziękujemy.
ZAPAMIĘTAJ
Klasa VIIIa w czwartek 23.09.2021r. wybrała się na wycieczkę na lotnisko wojskowe do Królewa Malborskiego. Po teranie terenie bazy wojskowej oprowadzała nas szeregowa Joanna Wlazło. W bazie udało nam się zobaczyć samoloty będące aktualnie na wyposażeniu Bazy MIG-29 oraz stare zabytkowe samoloty I opancerzone auta: TS 11 ISKRA, IRYDA, LIM, MIG 21, SU 22. Byliśmy również w Bazie wojsk Straży Pożarnej. Największą atrakcją było jednak zwiedzenie wieży nawigacyjnej. To było bardzo interesujący wyjazd, wróciliśmy zadowoleni i liczymy na kolejne możliwości (popatrzenia na latające samoloty)
Tekst:
Dawid Szałapaj
Celem niemal każdego sportowca jest występ na Olimpiadzie. Spełnieniem marzeń jest wywalczenie tam medalu. W dwunastym odcinku „Dziennikarskich szlifów” przedstawimy Wam człowieka, który nie dość, że wystąpił w tej najbardziej prestiżowej imprezie, to jeszcze przywiózł z niej brązowy medal. Za nieco ponad miesiąc minie 45 lat od tego szczególnego zarówno dla naszego gościa, pana Leszka Kosedowskiego, jak i dla polskiego boksu wydarzenia. A nic tak bardzo nie przywołuje wspomnień jak jubileusze.
Zapraszamy Was w niezwykłą podróż po skromnych salach treningowych i wielkich arenach sportowych, ale również domowych zaciszach i szkolnych murach. Podczas tej eskapady nie dość, że poznamy kawał wspaniałej historii polskiego boksu i tajniki olimpijskiego treningu, to jeszcze zaprezentujemy Wam świat z perspektywy wspaniałego, mądrego i wrażliwego człowieka. To będzie prawdziwie mistrzowska rozmowa.
Korzystając z ładnej pogody na koniec lata wychowankowie Grupy I wraz z swoimi wychowawcami wybrali się na spływ kajakowy. Aby wypocząć i nabrać energii na kolejne miesiące nauki pojechali na rzekę Wdę w Borach Tucholskich. Spływ rozpoczął się w miejscowości Żurawki, następnie młodzi kajakarze mogli podziwiać walory przyrodnicze rezerwatu Krzywe Koło. Po czterech godzinach na wodzie zgrana ekipa osiągnęła swój cel. W miejscowości Błędno czekało już ognisko przygotowane przez niezastąpionego naszego kierowcę Pana Henia. Było wspólne pieczenie kiełbasek, które wyjątkowo smakowały po kilku godzinach wiosłowania. Wszyscy wrócili do ośrodka w wyśmienitych humorach.
Dariusz Górski
Rok szkolny 2021/22 trwa już od dwóch tygodni. Za nami pierwsze lekcje, sprawdziany, oceny, sukcesy i rozczarowania. Wielu z nas cały czas trwa przy swoich powakacyjnych postanowieniach: regularnych przygotowań do egzaminów, nauki angielskich słówek, powtarzania tabliczki mnożenia czy ładnego prowadzenia zeszytów. Znamy jednak również i takich, których plany już w pierwszych dniach zweryfikował ich słomiany zapał . My w kole wolontariatu trwamy przy panu Grzesiu Tanasowie już od kilku lat, a celem na ten rok jest zrobić jeszcze więcej, jak w poprzednich latach. I od początku roku sumiennie pracujemy nad jego realizacją!
Trwająca od kilkunastu miesięcy pandemia spowodowała, że zdecydowana większość uczniów zdążyła zatęsknić za szkołą i tradycyjnymi lekcjami. Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku przez trwające w szkole wakacyjne remonty nie mogła razem ze wszystkimi rozpocząć lekcji w swoich klasach od 1 września. Gdy nasz opiekun dowiedział się, że sytuacja ta może się przedłużyć, zaproponował nam, byśmy pomogli rówieśnikom w szybszym powrocie do normalności. Chętnie zgodziliśmy się i ostatnie dni poprzedniego tygodnia spędziliśmy na pracach porządkowych w zaprzyjaźnionej szkole. Nosiliśmy meble, kompletowaliśmy wyposażenie klas, sprzątaliśmy i pomagaliśmy w pracach wykończeniowych. Pracy było sporo, ale w miłej atmosferze i przy dobrej muzyce czas szybko nam upłynął. Cieszymy się, że mogliśmy dołożyć swoją cegiełkę do tego, że nasi rówieśnicy już od 13 września mogli wrócić do normalności i rozpocząć naukę w swoich murach.
Niemal całą niedzielę 12 września spędziliśmy w Nowej Wsi Malborskiej, gdzie pomagaliśmy w organizacji Festynu i Biegu Dobroczynnego dla niepełnosprawnego mieszkańca Gminy Malbork Bartosza Tuchułki. Od rana rozstawialiśmy scenę i namioty, układaliśmy stoły i ławy oraz przygotowywaliśmy teren do imprezy oraz biegu. W czasie imprezy pomagaliśmy przy jej obsłudze zabezpieczając teren, przenosząc różne rzeczy czy asystując organizatorom. Po festynie natomiast wszystko, co rano rozłożyliśmy, składaliśmy z powrotem. Dzień był bardzo intensywny, bo prócz mnóstwa pracy poznaliśmy również wielu świetnych ludzi, skorzystaliśmy podczas imprezy z różnych z atrakcji oraz najedliśmy się za wszystkie czasy waty cukrowej i popcornu. Najważniejsze jest jednak to, że w znacznym stopniu pomogliśmy w organizacji imprezy, która zakończyła się zebraniem ponad 23 tysięcy złotych dla Bartosza Tuchułki. I mimo, że finansowo nie byliśmy w stanie zbytnio pomóc Bartkowi, to czujemy, że mamy w tym sukcesie swój udział.
N. Majchrzak, M. Tomaszewski (MOW News)