Archiwalne wpisy:
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Kategorie:

Biskup Jacek Jezierski w murach Ośrodka

Poszerzamy horyzonty! Ciekawi świata postanowiliśmy zgłębić kolejną dziedzinę życia. Do tej pory razem z naszymi redakcyjnymi kolegami z MOW News poznaliśmy wybitne postaci sportu, kultury i polityki. Tym razem – przy okazji przygotowań naszych Ośrodkowych kolegów do sakramentu bierzmowania – zrodził się nam w głowach pomysł, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o religii i osobach duchownych. Uznaliśmy, że nikt nie powie nam o Kościele tyle, co najwyższy hierarcha w naszym regionie i…zaprosiliśmy do Ośrodka Biskupa Elbląskiego Jacka Jezierskiego.

Dużym zaskoczeniem i ogromnym wyróżnieniem dla nas było przyjęcie zaproszenia przez księdza biskupa. W niemal 75-letniej historii malborskiego Ośrodka nigdy wcześniej w murach naszej placówki nie gościł tak wysoki hierarcha kościelny. Wizyta ta wywołała duże poruszenie wśród całej społeczności MOW-u i wiele osób chciało uczestniczyć w spotkaniu. Nam jednak najbardziej zależało na kameralnej atmosferze rozmowy, dlatego zaprosiliśmy jedynie wychowanków, którzy w miniony weekend przyjęli sakrament bierzmowania i laureatów zorganizowanego w Ośrodku konkursu religijnego. Dzięki temu mogliśmy w przyjaznej atmosferze zadać księdzu biskupowi dość odważne pytania i liczyć na szczere odpowiedzi.

Rozmowę podzieliliśmy na trzy tematyczne części: obowiązki biskupa, współczesny kościół i biskup prywatnie. W pierwszej dowiedzieliśmy się, z czego składa się diecezja, jak wygląda droga wyboru biskupa i jakie obowiązki na nim spoczywają. Usłyszeliśmy również, jaka wpadka przydarzyła się ostatnio Biskupowi Elbląskiemu oraz które z imion wybieranych przez osoby bierzmowane zaskoczyły naszego gościa najbardziej. W drugiej części biskup Jacek Jezierski mówił nam o sile i słabości współczesnego kościoła, jego roli w życiu Polaków, powołaniach do kapłaństwa oraz o tym, czym powinien charakteryzować się dobry chrześcijanin. Ponad to Biskup Elbląski opowiedział nam o swoich spotkaniach z papieżami oraz o tym, czym zajmował się podczas studiów w Rzymie. W trzeciej części dowiedzieliśmy się, jak biskup spędza czas wolny, jak wyglądają jego wymarzone wakacje, które filmy wzruszają go najbardziej i czy biskupom wypada tańczyć.

To było niezwykłe spotkanie. Dzięki przyjaznej atmosferze nie zabrakło miejsca ani na mądre stwierdzenia, ani na żarty i anegdoty. Otwartość księdza biskupa bardzo nas zaskoczyła, a uzyskane odpowiedzi rozjaśniły nam wiele spraw. Często osoby zarządzające diecezjami są niedostępne dla zwykłych wiernych. Znamy nazwiska naszych biskupów oraz ich twarze. Widujemy ich kilka razy w życiu przy okazji sakramentów bierzmowania własnych oraz osób najbliższych. Dzięki temu, że postanowiliśmy to zmienić, poznaliśmy Jacka Jezierskiego nie tylko jako kapłana i duchowego przewodnika Diecezji Elbląskiej, ale również jako bardzo dobrego, mądrego i otwartego człowieka.

K. Matthäus, D. Niemczyk (MOW News)