Archiwalne wpisy:
wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Kategorie:

Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych W MOW Malbork

            W tym miesiącu szczególnym dla wszystkich bibliotek szkolnych i pracujących w nich bibliotekarzy nie mogło zabraknąć atrakcji dla wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku. W bibliotece szkolnej odbywały się specjalne zajęcia biblioteczne dotyczące czytelnictwa, jego roli w życiu człowieka. Uczniowie rozmawiali na temat kultury, rozwoju emocjonalnego, możliwości kształcenia swych umiejętności i zainteresowań. Na podstawie omawianych utworów literackich dostrzegali, jakie zagrożenia niesie nieumiejętne spędzanie czasu wolnego i nuda, która się wówczas pojawia, gdy brak jest książek w życiu człowieka. Wychowankowie brali udział w konkursach zorganizowanych przez nauczyciela bibliotekarza: „Podchodach czytelniczych”, plastycznym- dotyczącym promocji biblioteki szkolnej, literacko- plastycznym na reklamę ulubionej książki  lub ulubionego pisarza, literackim na autorski wiersz o tematyce dowolnej. W tym czasie propagowane były także konkursy zewnętrzne, a najlepsi uczestnicy wyłonieni w eliminacjach szkolnych,  zostali zgłoszeni do reprezentowania naszego Ośrodka w innych szkołach i placówkach kulturalno- oświatowych.

14 października pomiędzy lekcjami i po ich zakończeniu uczniowie, nauczyciele i wychowawcy chętnie brali udział w quizie „wiedzy ogólnej”. I chociaż pytania należały do rodzaju „z życia wzięte”, to ograniczony czas-  5 sekund- na udzielenie odpowiedzi,   nie ułatwiał zadania. Zabawa dostarczyła dużo powodów do śmiechu, a  słodkości po umysłowych potyczkach mobilizowały do stawania w tej  nietypowej konkurencji.

Pomiędzy wszystkimi przyjemnymi spotkaniami wynikającymi z zajęć lub konkursów, uczniowie mogli się przekonać, że praca bibliotekarza to nie tylko wypożyczanie książek lub przyjmowanie zwrotów, ale także dbanie o zgromadzony w bibliotece księgozbiór.
Z wielką dumą i radością pragnę w tym miejscu podziękować wszystkim wychowankom, którzy jako ochotnicy zgłaszali się i pomagali w porządkach i naprawach zniszczonych, lecz bardzo lubianych książek, z którymi nie chcielibyśmy się rozstawać. A sami wiecie, nie było lekko! Dziękuję!:-)

30 października uczniowie najstarszej  klasy wzięli udział w spektaklu „Don Kichot” na podstawie powieści Miguela de Ceravntesa, zrealizowanym w Teatrze Pinokio w Łodzi przez reżysera Konrada Dworakowskiego z Grupą Coincidentią i w scenografii Andrzeja Dworakowskiego. Było to wydarzenie organizowane przez iTeatr dla Szkół.  To autorski projekt, który Telewizja Polska S.A. realizuje od 2012 roku, a którego widownia w maju 2015 roku przekroczyła pierwszy milion. Projekt oparty jest na idei promowania i przybliżania teatru poprzez realizacje transmisji spektakli z teatrów w całej Polsce wszędzie tam, gdzie dostęp do ich oferty jest ograniczony. Odbiorcami comiesięcznych transmisji teatralnych na żywo, realizowanych przy wsparciu każdego z 16 ośrodków regionalnych Telewizji Polskiej, są uczniowie szkół i placówek oświatowych różnego szczebla, oddalonych od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych (ze wsi i małych miasteczek) bez łatwego dostępu do oferty wydarzeń teatralnych. W ramach projektu iTeatr spektakl na żywo odbierany jest w tym samym czasie przez kilkadziesiąt tysięcy uczniów z całego kraju za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej.

Zatem październik minął niesamowicie szybko z powodu wielu atrakcji. Konkursy zostały rozstrzygnięte a nagrody wręczone. Teraz trzymamy kciuki za sukces uczniów biorących udział w dalszym etapie konkursu ogólnopolskiego na wiersz, a także w bieżących organizowanych przez naszą bibliotekę. Powodzenia!

Beata A. Mucha