18 stycznia 2013 roku miało miejsce spotkanie inicjujące obchody jubileuszu ośrodka. Wkrótce mija 65 lat od chwili powołania do życia specjalistycznej placówki resocjalizacyjnej przeznaczonej dla chłopców w wieku 13 – 18 lat.
I z tej okazji postanowiono umocnić – ku obopólnemu, jak się okazało, zadowoleniu młodzieży i seniorów, byłych pracowników Ośrodka – „więź między starymi a nowymi czasy”, niezwykłym, międzypokoleniowym spotkaniem. Uczniowie zyskali niepowtarzalną okazję poznania dziejów placówki bezpośrednio z ust pedagogów z wieloletnim nieprzerwanym stażem pracy w MOW, tych którzy ją tworzyli, świadków i uczestników bardzo skomplikowanych przemian jakim była poddawana; posłuchać niezwykłych wspomnień, niekiedy bardzo osobistych przeżyć związanych z kształtowaniem niełatwych charakterów byłych wychowanków Ośrodka.
Zebrana młodzież, jej obecni i byli opiekunowie oraz grono zaproszonych gości z przyjemnością obejrzeli cykl historycznych już fotografii – opatrzonych ciekawym komentarzem dwóch byłych pracowników, a zarazem instruktorów ZHP: Andrzeja Lenarta i Jerzego Ruszkowskiego – dokumentujących te wszystkie lata, jakie upłynęły nie tylko na nauce i pracy, ale też znakomicie zorganizowanych wielotematycznych zajęciach wychowawczych w oparciu o przyjęty rozwojowy system resocjalizacji.
Do tradycji należą już przygotowane przez uczniów występy artystyczne. Tym razem chłopcy sprawili przybyłym na uroczystość podwójną niespodziankę. Uczniowie klasy III gimnazjum przedstawili w formie prezentacji multimedialnej sylwetkę patrona Ośrodka, Tadeusza Kościuszki, zaś na zakończenie pierwszej części spotkania, grupa teatralna w składzie: Mateusz, Kamil, Filip, Jakub, Sebastian, Patryk ) z inspiracji nauczycielki p. Marty Neubauer zaprezentowała trafiający do wyobraźni spektakl uzmysławiający widzom w sposób jednoznaczny wagę problemu i skutki, jakie niosą ze sobą tzw. używki. Klamrą niejako spinającą doskonale przygotowane nie tylko od strony scenograficznej widowisko był – i tu zdania obserwatorów okazały się całkowicie zgodne – występ utalentowanego rapera- Mateusza- autora wykonywanej piosenki .Wymownym oklaskom nie było końca.
Serdeczne słowa podziękowania za dotychczasową pracę i życzenia dalszych sukcesów zarówno pracownikom jak i młodzieży przekazał w imieniu miejscowych władz samorządowych, Wicestarosta Malborski pan Waldemar Lamkowski.
W trakcie drugiej, bardziej kameralnej części, przy ciepłych napojach, smakowitych kanapkach i słodyczach, pytań padało wiele. Pedagodzy starali się w pełni zaspokoić ciekawość młodzieży i…na odwrót. Pożyteczne spotkanie. Momentami wzruszające. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich jego uczestników. Można żywić uzasadnione przekonanie, że nie jest to ostatni tak pouczający kontakt „seniorów z juniorami…” Na odchodne uczniowie zaserwowali gościom kolejną niespodziankę wręczając każdemu wykonany własnoręcznie kalendarz na rok 2013 i sympatyczną plastyczną „przypominajkę”- aniołka na szczęście, bo MOW to miejsce szczęśliwe, pełne dobrej energii.