Chociaż niedawno powróciliśmy z wakacyjnego odpoczynku, nasi uczniowie już wdrożyli się w szkolne obowiązki i pierwszy miesiąc nauki przeżyli dość intensywnie.
W bibliotece szkolnej z zaangażowaniem pomagali w przygotowaniu dwóch wystaw, które miały upamiętnić 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz zachęcić do czytania utworów o tematyce wojennej. Jedna z nich przybliżała sylwetkę Aleksandra Kamińskiego oraz niezwykłych bohaterów jego książki pt. „Kamienie na szaniec”. Antoine de Saint- Exupery, jako pilot i ofiara hitlerowskiego nazizmu,a także jego piękna i jedyna Róża- czyli żona Consuelo uwieczniona w książce „Mały książę”- byli bohaterami drugiej. Nasi wychowankowie wykorzystali tę okazję do przeprowadzenia interesujących rozmów, a przy okazji gromadzenia materiałów pogłębiali swoją wiedzę o ciekawostki z życia zarówno autorów, jak i wykreowanych przez nich postaci.
Akcja „Narodowego czytania” odbyła się 7 września i uczniowie naszego Ośrodka również ochoczo dołączyli do tej inicjatywy. Tegoroczne lektury, czyli nowele polskich pozytywistów, zostały przygotowane i zaprezentowane w bibliotece, zaś samo czytanie utworów odbyło się w grupach internackich.
Koniec miesiąca skupiony był wokół Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.
27 września uczniowie klas: piątej, szóstej, siódmej i pierwszej branżowej wraz z nauczycielkami języka polskiego, p. Marleną Smoter – Zdziebłowską oraz p. Justyną Piłat wzięli udział w zajęciach bibliotecznych, dzięki którym dowiedzieli się co nieco nie tylko o historii, ale także o znaczeniu tej akcji. Następnie – 29 września, kiedy właściwie przypada wspomniane święto – nasi wychowankowie również uczcili ten dzień, czytając wraz z wychowawcą p. Agnieszką Rychłowską swoje ulubione książki.
Beata Mucha