Archiwalne wpisy:
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Kategorie:

Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych

W ostatnich dniach obchodzono w Polsce Narodowy Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych. W naszym Ośrodku jak co roku z tej okazji hucznie uczczono pamięć o żołnierzach podziemia antykomunistycznego. Już kilka dni przed 1 marca odbył się wykład członka Stowarzyszenia Historycznego im. V Brygady Wileńskiej Patryka Pawłowskiego, który przedstawił nam prezentację dotyczącą Żołnierzy Wyklętych: kim byli, o co walczyli, jakie były ich ideały.

Wykład cieszył się sporym zainteresowaniem. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o bohaterach, o których przez długi czas nie można było mówić. Widać było, że osoba, która prowadziła wykład jest pasjonatem i posiada bardzo dużą wiedzę.

1 marca, w dzień święta, grupa wychowanków wraz z wychowawcami Łukaszem Pawłowskim oraz Jarosławem Mostowym wzięła udział w oficjalnych uroczystościach w Malborku, których kulminacyjnym momentem był przemarsz pod pomnik poświęcony Danucie Siedzikównie „Ince” sanitariuszce V Wileńskiej Brygady AK, która została zamordowana nie mając ukończonych nawet 18 lat. Byliśmy rozpoznawalni w tłumie, gdyż nieśliśmy transparenty z podobiznami Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość zakończyło złożenie kwiatów oraz zapalenie symbolicznych zniczy. Dni pamięci o naszych bohaterach są dla nas bardzo ważne i cieszę się, że w ten sposób mogę poznawać wspaniałą historię naszego kraju.

M. Kobiałka (MOW News)