Od początku miesiąca na lekcjach historii rozmawiamy o wydarzeniach związanych z Drugą Wojną Światową: przyczynami wybuchu, działaniami w Polsce i na świecie, bitwami czy najistotniejszymi jej postaciami. Całą klasę bardzo ten temat wciągnął i zainteresował, ponieważ każdy z nas w swoich okolicach zna miejsca pamięci związane z tym strasznym konfliktem. Pani Agnieszka, nasza nauczycielka historii, widząc nasz zapał postanowiła pokazać nam takie miejsca w Malborku.
We wtorek 14 marca spotkaliśmy się przy zamku z przewodnikiem malborskiego oddziału PTTK panem Bogdanem. Opowiedział on nam o roli zamku w czasie wojny i jego bombardowaniu przez Rosjan oraz pokazał mapy, na których widać było granicę przedwojennej Polski przebiegającej na rzece Nogat, która oddzielała nasz kraj od leżącego po drugiej stronie Wolnego Miasta Gdańska. Po tym, jak dowiedzieliśmy się czym było Wolne Miasto Gdańsk i jakie były jego relacje z Polską przeszliśmy na drugą stronę rzeki, gdzie odwiedziliśmy pomnik polskich celników, którzy zostali zamordowani w pierwszych dniach wojny. Celnicy stacjonowali na granicy Polski i Wolnego Miasta Gdańska, pilnowali przepływu towarów i szczelności granic. Jako że na naszych ziemiach rozpoczęły się działania wojenne byli oni jednymi z pierwszych, którzy stawili opór hitlerowcom, ale i jednymi z pierwszych, którzy zostali zamordowani w czasie wojny. Po pasjonującej opowieści pana przewodnika złożyliśmy kwiaty na pomniku i zrobiliśmy pamiątkowe fotografie.
Mimo że lekcje w szkole są często naprawdę ciekawe, tak ta w plenerze z przewodnikiem była naprawdę wyjątkowa. Zarówno mnie, jak i moim kolegom bardzo się podobało, a przede wszystkim myślę, że zapamiętaliśmy dużo więcej niż w trakcie zajęć. Cieszę się, że mieliśmy okazję dowiedzieć się, w jak interesującym i ważnym mieście się znaleźliśmy.
T. Wieczorek (MOW News)