Archiwalne wpisy:
marzec 2023
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Kategorie:

Niecodzienna lekcja muzealna

W moim życiu miałem okazję odwiedzić już wiele muzeów. Niektóre były nowsze, z różnymi interaktywnymi zabawami, inne starsze, z zakurzonymi, wyblakłymi eksponatami, ale nigdy nie widziałem takiego muzeum, jakie stworzyli uczniowie z Klubu Obywatelskiego „Młody Obywatel” z Lisewa Malborskiego, którzy swoim muzeum do Malborka…przyjechali. Wpadli oni na kapitalny pomysł stworzenia objazdowej wystawy wewnątrz niewielkiej przyczepy campingowej, dzięki czemu w środę 8 listopada podczas ostatnich dwóch lekcji mogłem zamiast siedzieć w ławce wyjść z klasą i posłuchać o historii regionu.

Wewnątrz muzeum był stolik i miejsce do siedzenia, a wkoło mnóstwo zdjęć. Do środka mogło wejść maksymalnie pięć osób, a chętnych było sporo, dlatego musieliśmy chwilę odczekać zanim przyszła nasza kolej. Wystawę „Żuławskie domy podcieniowe i ich mieszkańcy” przedstawiła w bardzo przystępny sposób nasza rówieśniczka, którą kilka razy próbowaliśmy zagiąć różnymi pytaniami, ale nie dało rady…była świetnie przygotowana! Opowiedziała nam zarówno o historii Żuław, architekturze domów, jak i o ludziach w nich żyjących, ich codzienności, obowiązkach, trybie życia. Wszystkim najbardziej zapadła w pamięci ciekawostka, że do przyrządzania naleśników zamiast mleka wykorzystywali oni gęsią krew. W drodze powrotnej do Ośrodka rozmawialiśmy tylko o tym, kto byłby na tyle odważny i spróbował takiej potrawy. Chętnych było niewielu.

To było bardzo ciekawe popołudnie. Dziękujemy uczniom z Lisewa za przygotowanie wystawy, gratulujemy pomysłu i realizacji oraz…czekamy na kolejną wizytę muzeum!

 

J. Kopeć (MOW News)