Archiwalne wpisy:
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Kategorie:

Obchody 99. rocznicy odzyskania Niepodległości

Drugi rok z rzędu wraz z kolegami z grupy VII przygotowaliśmy wieczornicę z okazji Dnia Niepodległości. Do występu przygotowaliśmy się dwa tygodnie. Na początku trudno było zapamiętać co mamy mówić, a jeszcze trudniej kiedy. Po kilku próbach każdy jednak wiedział co i kiedy ma powiedzieć. Później walczyliśmy już tylko z tremą, ale i ją w końcu udało się przezwyciężyć.

Podczas występu przedstawiliśmy to, co nas najbardziej zaciekawiło i najbardziej spodobało się w tamtym okresie. Na początku wszyscy odśpiewaliśmy nasz hymn narodowy, a następnie omówiliśmy rys historyczny, w którym przedstawiliśmy powody utraty niepodległości, okres 123 lat niewoli oraz wydarzenia, które umożliwiły nam odzyskanie suwerenności.  Po tej krótkiej lekcji historii, żeby lepiej oddać klimat tamtych czasów, zaprezentowaliśmy wszystkim wychowankom pieśni legionowe i powstańcze. Ci którzy je znali, mogli śpiewać wspólnie z nami. To wytworzyło niesamowity klimat, a na niektórych twarzach widać było wzruszenie. Wieczornicę zakończyło wykonanie napisanej przez Jana Pietrzaka piosenki „Żeby Polska była Polską”.

Po wieczornicy z dziennikarskiego obowiązku wzięliśmy dyktafon i wypytaliśmy kolegów o wrażenia z wspólnie spędzonego wieczoru. Dużo osób mówiło, że bardzo im się podobało, co nas ucieszyło! Każdemu jednak zapadło w pamięci co innego: Kuba zwrócił uwagę na szczegółową dekorację, Kamil na legionowe pieśni, które kojarzył z telewizji, a Krystianowi z kolei spodobało się interesujące i zrozumiałe przedstawienie historii. Bardzo się cieszymy, że wszystko nam się udało!

Z kolei nasi koledzy z grupy V reprezentowali Ośrodek oraz drużynę harcerską w uroczystościach z okazji Święta Niepodległości zorganizowanych w mieście. Uczestniczyli w uroczystej mszy św. w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, a następnie w przemarszu ulicami Malborka. Podczas dalszej części obchodów złożyli kwiaty pod Pomnikiem Armii Krajowej od całej społeczności Ośrodka.

M. Bonikowski i K. Dobrzeniecki (MOW News)