W naszej bibliotece prowadzone są liczne działania promujące czytelnictwo. We wrześniu uczestniczyliśmy w Narodowym Czytaniu, Tygodniu Zakazanych Książek oraz Dniu Głośnego Czytania. W październiku także nie próżnujemy, zwłaszcza że cały miesiąc jest świętem bibliotek szkolnych, a w naszej szkole obchodzi się go wyjątkowo aktywnie.
Będąc w stałej współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Gdańsku Filia Malbork klasy brały udział w zorganizowanej wystawie: „Drugie życie książek. Wyprawa do krainy baśniowych bohaterów”. Było to duże zaskoczenie dla uczniów, gdyż nie wyobrażali sobie wcześniej rzeźby zrobionej z książki. Zastanawiało… czy te książki zostały zniszczone? A wiadomo przecież, że biblioteki dbają o swoje zbiory. W taki sposób chłopcy dowiedzieli się, co można robić z książkami nieaktualnymi, zaczytanymi, które zostają wycofane ze zbiorów bibliotecznych. Bardzo spodobał im się pomysł Pani Izabeli Hirsz- Leopolt, która okres pandemii wykorzystała na stworzenie tych cudownych książkowych rzeźb. Wystawa została pomyślana tak, by wchodzić w interakcje z widzem. Do przygotowania wystawy wykorzystano środki multimedialne. Przy niektórych eksponatach znajdują się kody QR. Po zeskanowaniu kodu pojawia się link do Biblioteki Cyfrowej – WOLNE LEKTURY. Można wysłuchać bajki lub odpowiedzieć na pytania z przygotowanego quizu. Ta część wystawy szczególnie przypadła do gustu młodszym uczniom, którzy bardzo chętnie rozwiązywali quizy.
Kolejną atrakcją zachęcającą do czytania, tym razem publikacji dotyczących Malborka, była wycieczka do odrestaurowanej zabytkowej Wieży Ciśnień, znajdującej się przy Placu Słowiańskim. Przewodnik, p. Wiesław Lewandowski w niezwykle ciekawy i barwny sposób opowiadał historię powstania wieży, jej wojennych i powojennych losów aż do obecnej chwili. W wieży obecnie mieści się placówka socjalizacyjna prowadzona przez partnera społecznego, którym jest Związek Harcerstwa Polskiego. W naszym Ośrodku jest kilku harcerzy, którzy uczestniczą w zbiórkach organizowanych w tym wyjątkowym miejscu.
Wzięliśmy także udział w zajęciach poprowadzonych przez p. Agnieszkę Predygier, kierowniczkę Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku Filii w Malborku. Dzięki nim poznaliśmy sporo interesujących sposobów wykorzystywania TIK w nauce lub rozwijaniu swoich zainteresowań, oczywiście także czytelniczych.
Nie zabrakło naszej obecności podczas spotkania autorskiego z p. Sylwią Kubik, pisarką naszego regionu, która wprowadziła nas w świat swoich książkowych bohaterów. Byliśmy bardzo dociekliwi w kwestii pisarskiego warsztatu, a autorka na nasze pytania odpowiadała w sposób wyczerpujący i konkretny. Było to niezwykle ciekawe i inspirujące doświadczenie.
Beata Mucha