Archiwalne wpisy:
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Kategorie:

Portugalska przygoda

Niezmiernie miło jest nam poinformować o pierwszym w naszym ośrodku wolontariuszu, który ma możliwość uczestnictwa w projekcie w ramach Erasmus +  w  Portugalii.

Projekt skierowany jest do młodych ludzi z całej Europy, którzy chcą  zdobywać kompetencje i umiejętności wpływające na ich rozwój osobisty i zawodowy, a jednocześnie przeżyć niesamowity czas, zdobyć doświadczenia, poznać interesujących ludzi, ich język i kulturę. Celem projektu jest wspólne działanie na rzecz lokalnej społeczności – przygotowanie i renowacja ogrodu, który zostanie zaprezentowany mieszkańcom i turystom w czasie odbywającego się corocznie w czerwcu  Festiwalu Wody. Poza pracą wolontariusze mają poznawać siebie, kulturę, potrawy i zwyczaje swoich krajów.  Każdego dnia będą uczyli się także podstaw języka portugalskiego.

13 maja wychowanek naszego Ośrodka – Oskar w towarzystwie dwóch sympatycznych dziewcząt z Kwidzyna wyruszył w podróż do słonecznej Portugalii. Docelowym miejscem było urocze miasteczko Castello de Vide na wschodzie Portugalii, tuż przy granicy z Hiszpanią. Cała trójka była bardzo podekscytowana lotem, a widok lotniska w Monachium gdzie mieli przesiadkę, był już przygodą samą w sobie.

W samolocie  lecącym do Lizbony spotkała się cała międzynarodowa grupa wolontariuszy: dwie Włoszki, troje Austriaków, no i trójka Polaków. Po długiej podróży  o 3 nad ranem cała grupa dotarła do miejsca zamieszkania. Od tej pory przez cztery tygodnie będą wspólnie mieszkać, pracować, gotować, uczyć współmieszkańców przyrządzania  potraw swoich krajów, bawić się i zwiedzać.

Podczas dwóch pierwszych dni pobytu odbyły się warsztaty integracyjne prowadzone przez supervisorów: Leo z Austrii  i Altino z Portugalii. W trakcie  świetnej zabawy uczestnicy poznawali siebie, uczyli się podstawowych zwrotów w swoich językach, zwiedzali miasto. Bardzo miłą niespodzianką było zaproszenie ich do ratusza i spotkanie z burmistrzem. Zarówno pan burmistrz, jak i mieszkańcy miasteczka odnieśli się do wolontariuszy z wielką sympatią i życzliwością, gdyż jest to pierwszy tego typu projekt w Castello de Vide.  

W otoczeniu tak miłych ludzi i przepięknych widoków 4 tygodnie będą na pewno niesamowitym czasem dla wszystkich wolontariuszy.

Justyna Piłat