Archiwalne wpisy:
sierpień 2022
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  
Kategorie:

Wędrówki po Sudetach

W dniach 27-29.05.2019 r. odbył się 42. Ogólnopolski Rajd Pieszy Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych „Sudety 2019”. W imprezie tej nasi podopieczni wychowankowie uczestniczyli po raz drugi z rzędu. Drużyna naszej placówki składała się z 5 wychowanków: trzech z grupy VII, dwóch z grupy VIII. Z uwagi na bardzo dużą odległość z Malborka do Sokołowska nasza podróż rozpoczęła się już 26.05 przed godziną 5 rano.

Po przybyciu do Wrocławia ok. godz. 15.00 mieliśmy kilka godzin na zwiedzenie przepięknej starówki. Po przeżyciu pierwszych turystycznych wrażeń kolejami dolnośląskimi dojechaliśmy do Wałbrzycha. Pierwszą noc spędziliśmy w typowo rajdowym klimacie: w śpiworach w szkolnej sali gimnastycznej w towarzystwie innych ekip. Minęła ona bardzo szybko i ani się obejrzeliśmy, gdy nazajutrz maszerowaliśmy z plecakami na miejsce zborne dla ekip z pierwszej drużyny rajdowej. Na miejscu spotkaliśmy się z pozostałymi drużynami z Ośrodków w Oławie, Krupskim Młynie, Sobótce i Szczecinie.

Zgodnie z planem ruszyliśmy z wałbrzyskiego Podgórza wzdłuż szczytów Gór Wałbrzyskich i Gór Kamiennych do Sokołowska. Po przejściu Przełęczy Koziej weszliśmy na Górę Borową, na której w 2017 r. została postawiona stalowa wieża obserwacyjna. Nie wszyscy zdecydowali się na wejście na wieżę, ale ci, którzy to uczynili, na pewno nie żałowali. Dalsza część trasy wiodła poprzez Ptasie Rozdroże, Rybnicę Małą, Pod Rogowcem do Skalnych Bram. Wiele odcinków trasy prowadziło ostro pod górę, co powodowało, że z czasem nasze plecaki stawały się coraz cięższe pomimo systematycznego zmniejszania zapasów wody. Po kilku godzinach doszliśmy do schroniska PTTK Andrzejówka, skąd ruszyliśmy w dalszą drogę przez Przełęcz Trzech Dolin, Sokołowiec, Pod Krzywuchą. Ok godz. 20 po przejściu ponad 30 km dotarliśmy do Domu Wczasów Dziecięcych w Sokołowsku.

Drugi dzień z powodu opadów deszczu nie był do końca zrealizowany. Początkowo szliśmy zgodnie z planem, ale ponieważ deszcz intensywnie się rozpadał, po przejściu ok. 10 km wróciliśmy do miejsca noclegowego. Z ciekawostek turystycznych zobaczyliśmy najstarszy w Europie cmentarz ewangelicki Rodu Romelow oraz najmniejszą na świecie cerkiew prawosławną. W samym Sokołowsku przechodziliśmy obok domu, w którym przez pięć lat mieszkał Krzysztof Kieślowski, znany polski reżyser. Mokrzy, ale ogólnie w dobrych humorach mieliśmy czas na wspólną integrację uczestników rajdu zakończoną wieczorną dyskoteką. Wcześniej nastąpiło oficjalne zakończenie rajdu oraz rozdanie pamiątkowych dyplomów i gadżetów dla wszystkich jego uczestników.

Trzeciego dnia rajdu tuz po śniadaniu ruszyliśmy w kierunku Wałbrzycha. Po drodze zdobyliśmy górę Stożek Wielki, przeszliśmy przez miejscowość Unisław Dolny, a kierując się przez Przełęcz Polanka odpoczywaliśmy Pod Sokółką. Na Dzikowiec Mały dotarliśmy bez trudu, a stamtąd również bez problemów dotarliśmy do dzielnicy Boguszów-Gorce, skąd pociągiem ruszyliśmy do Wrocławia.

Powrotna podróż przebiegała bez zakłóceń i 30.05 ok 7.00 dotarliśmy do  placówki bogatsi o wiele wrażeń i z zapisanymi w pamięci wspaniałymi widokami Sudetów.

Andrzej Adamczyk