Archiwalne wpisy:
marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Kategorie:

Ścieżkami królów mimo epidemii

Wygraliśmy z epidemią! Stoczyliśmy nierówny pojedynek i ponieśliśmy wielkie straty, ale udało się: wspólnie z naszymi kolegami i koleżankami z SORW z Malborka i litewskiej szkoły z Kozłowej Rudy zrealizowaliśmy projekt Ścieżkami królów! Założeniem projektu była wymiana młodzieży, ale tej jesieni – jak wszyscy wiemy – nie było szans, żebyśmy pojechali na Litwę, ani Litwini do nas. Rzutem na taśmę nauczyciele zrealizowali pierwszy etap: wizytację miejsc, które mieliśmy odwiedzić (pisaliśmy o tym tutaj). Nam nie wystarczyło już czasu. Planem awaryjnym był pięciodniowy wyjazd do Sztutowa, gdzie skoszarowani dzięki internetowym łączom mieliśmy poznawać naszych litewskich przyjaciół, ich kraj oraz kulturę, a także prezentować im Polskę i nasze tradycje. I to jednak nie doszło do skutku: wirus, żółta strefa, obostrzenia i obawy… Ostatecznie nigdzie nie pojechaliśmy, ale to nie znaczy, że się poddaliśmy! Wręcz przeciwnie, jeszcze bardziej nas to zmotywowało!

Ubiegły tydzień minął nam pod znakiem poznawania nowych ludzi, niezwykłych miejsc i ich interesujących historii. Od poniedziałku do piątku wcieliliśmy się w role czterech królów malborskiego MOW-u i wiedliśmy przez ten czas prawdziwie królewskie życie. Łącząc się internetowo z naszymi litewskimi znajomymi oprowadziliśmy ich po Zamku Krzyżackim, pokazaliśmy im jego tajemnice na piaskowej makiecie, zostaliśmy koronowani tworząc wcześniej wyjątkowe królewskie kreacje, zorganizowaliśmy ucztę oraz poznaliśmy innych królów i królowe. Ale po kolei…

Rozpoczęliśmy mocnym uderzeniem, bo pokazaliśmy Litwinom to, co mamy najwspanialsze: zabraliśmy ich w wirtualną podróż po Zamku Krzyżackim. Razem z sąsiadami z SORW zwiedziliśmy w poniedziałek serce Malborka, co starannie uwieczniliśmy na 12 minutowym filmie. Dwugodzinna wyprawa z fantastyczną panią przewodnik dostarczyła nam wielu niezwykłych historii o dziejach zamku oraz koronowanych głowach, które odwiedziły jego mury. Zasiadając w komnatach Wielkiego Mistrza Zakonu Krzyżackiego, odwiedzając sale bankietowe, skarbiec czy lochy przeznaczone dla wyjątkowych więźniów podążaliśmy ścieżkami królów wczuwając się w nasze projektowe role.

Jako królowie postanowiliśmy wydać dla naszych poddanych ucztę. Nie mamy niestety nadwornego kucharza, dlatego sami (z pomocą Pani Asi: ogromne dzięki!) postanowiliśmy we wtorek zakasać rękawy i przyrządzić dla wszystkich grupowych kolegów staropolski bigos. Długo naradzaliśmy się, jaką tradycyjną i charakterystyczną dla naszego kraju potrawę wybrać. Pomysły były różne, ale doszliśmy do wniosku, że po pierwsze w średniowieczu na królewskich stołach na pewno pojawiał się bigos, po drugie nie znają go nasi litewscy koledzy, a po trzecie nie jest to najtrudniejsza do przygotowania potrawa na świecie. No i będzie go duuużo. Wzieliśmy się do roboty i przez godzinę solidnie popracowaliśmy, a później, gdy już wszystko znalazło się w jednym garze, przez kilka godzin na wolnym ogniu pracowała już sama kapusta powoli przeistaczając się w pyszny bigos. Wieczorem wraz z kolegami zasiedliśmy do stołu i rozpoczęliśmy ucztę, a naszym zagranicznym kolegom wysłaliśmy smakowite zdjęcia z pełnymi talerzami i uśmiechniętymi minami oraz … sprawdzony przepis na wyjątkowe danie.

Trzeciego dnia naszego panowania przywitało nas piękne słońce, dlatego postanowiliśmy wysłać do Kozłowej Rudy model fortyfikacji malborskiego zamku. Żeby nie zanudzić ich na śmierć postanowiliśmy zrobić to po swojemu. Wyjechaliśmy do Mikoszewa i z dala od ludzi przy samym ujściu Wisły zbudowaliśmy naszą wersję największego ceglanego zamku w Europie. Na jej przykładzie mogliśmy opowiedzieć koleżankom i kolegom zza wschodniej granicy o tym, dzięki czemu Malbork szczyci się mianem twierdzy nie do zdobycia. A przy okazji korzystając z uroków królewskiego życia spacerowaliśmy ciesząc się piękną pogodą i niezwykłymi skarbami w postaci bursztynów i muszelek.

Czwarty dzień poruszania się Ścieżkami królów przeznaczyliśmy na przygotowanie insygniów naszej władzy. Każdy z nas wyobrażał sobie siebie-króla zupełnie inaczej: w innych kolorach, z różnymi koronami oraz – zamiast bereł i jabłek – z mieczami, toporami i tarczami (jesteśmy w końcu wojownikami). Zaczęliśmy więc kompletować kartony, prześcieradła i farby już na początku pracy widząc, że każdy z nas będzie zupełnie inny. Efekt zaskoczył wszystkich, fantazja poniosła nas w cztery strony świata. Przed koronacjami czekała nas krótka lekcja historii Litwy płynąca wprost ze źródła. Chcąc potwierdzić, że byliśmy aktywnymi słuchaczami i sporo zapamiętaliśmy, stworzyliśmy w naszej świetlicy pamiątkową tablicę z najważniejszymi informacjami o potomkach Giedymina. Po zakończeniu prac wychowawca oficjalnie koronował nas na władców, co utrwaliliśmy pamiątkowym zdjęciem na tle naszej tablicy.

Na zakończenie projektu zostaliśmy zaproszeni przez nauczycielki SORW, które wciągnęły nas w ten projekt do udziału w Dniu Sportu mającym zintegrować wszystkich uczestników polskiej strony projektu Ścieżkami królów. Wielu średniowiecznych władców musiało udowadniać swoje męstwo podczas prowadzonych wojen i bitew. Nas to ominęło, bo wiedzieliśmy, że z tej rywalizacji wszyscy wyjdziemy zwycięsko. Mimo maseczek, dezynfekcji i dwumetrowych odstępów poznaliśmy nowych znajomych, świetnie się bawiliśmy i zdobyliśmy słodkie nagrody!

Dokonaliśmy niemożliwego i wspólnie doprowadziliśmy projekt Ścieżkami królów do końca. Co prawda tylko wirtualnie, ale jednak nawiązaliśmy zagraniczne znajomości, poznaliśmy nowy kraj z jego atrakcjami, tradycjami i historią, pogłębiliśmy trochę informacje o Polsce i Malborku, a co najważniejsze podzieliliśmy się swoją wiedzą i umiejętnościami z innymi! To był naprawdę wartościowy tydzień! Dziękujemy naszej dyrekcji (panom Dariuszowi, Mariuszowi i Mariuszowi) za pomoc i zielone światełka oraz dyrekcji (pani Róży) i nauczycielom (paniom Agacie i Kasi) ze Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego za wciągnięcie nas do projektu i wspólną świetną zabawę!

uczestnicy projektu / redaktorzy MOW News

D. Drążek, K. Matthäus, A. Okoński, D. Skurzewski