Archiwalne wpisy:
marzec 2025
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  
Kategorie:

Średniowieczne tajemnice Malborka

Wielu z Was zwiedziło zamek w Malborku. Niektórzy pewnie nawet po kilka razy. Nie znaczy to jednak, że twierdzę poznaliście! Oczywiście ogromna część budowli udostępniona jest wraz z zabytkami zwiedzającym ją gościom. Są jednak historie i miejsca, których zwykły przewodnik zwykłemu turyście nie zdradzi. My mieliśmy to szczęście, że w niezwykłą, pełną tajemnic podróż zabrała nas pani Monika Ładyńska, najlepszy przewodnik pod słońcem.

Chcąc zapoznać nas z historią miasta i regionu wychowawcy zabrali nas w mury największego w pełni zachowanego zamku na świecie! Podróż rozpoczęliśmy od murów, które jeszcze kilkaset lat temu były niedostępne dla rycerzy z powodu ogromnej fosy, która je otaczała. Można było w nich zauważyć dziury, które spowodowały kule z armat wielu wojsk oblegających twierdzę. A do samego zamku prowadził wielki drewniany most, którego od dawna już nie ma. Ubyło też wody, dzięki czemu mogliśmy bezpiecznie i sucho spacerować.

W murach zamku poznaliśmy średniowieczny styl życia, ubiór, narzędzia oraz broń, której w walce używali rycerze. Do pełni szczęścia brakowało tylko, żebyśmy mogli zdjąć miecze z wystawy i trochę się nimi pobawić. To byłoby coś! Na koniec czekała na nas wisienka na torcie: wejście na wieżę obserwacyjną i podziwianie panoramy Malborka. Trudno opisać ten widok, dlatego zrobiliśmy dla Was kilka zdjęć. Warto było pokonać wszystkie te schody!

Ta lekcja lokalnej historii na długo zapadnie nam w pamięci. Najbardziej jednak opowieść o piekarzach, którzy z kuchni podkopali się pod skarbiec Wielkiego Mistrza i zabrali cały majątek, który udało się Krzyżakom zgromadzić. Byli bardzo sprytni, ale też na tyle wolni, że po jednym dniu rycerzom udało się ich złapać i odpowiednio ukarać. Ciekawe tylko dlaczego nic o nich nie piszą w podręcznikach…

                                                                                                                  P. Rechliński, J. Smyk (MOW News)