Archiwalne wpisy:
maj 2024
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Kategorie:

W magicznym świecie teatru

W pierwszą sobotę października wychowankowie grupy VII wybrali się w podróż do Gdańska, by zwiedzić jedyny w Polsce stworzony na wzór XVI-wiecznej sceny elżbietańskiej teatr oraz obejrzeć sztukę pt. „Księżycowy chłopiec”. Podczas zwiedzania Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego chłopcy mogli zapoznać się z wieloma interesującymi rozwiązaniami technicznymi zastosowanymi przez projektantów budynku (np. otwierany dach, podwieszona sala, ruchoma scena i widownia itp.), poznać historię teatru, cele jego powstania, a także dowiedzieć się, jak wyglądało życie w tym miejscu kilkaset lat wcześniej. Pani przewodnik zafundowała nam podróż z czasów zamierzchłych w XXI wiek.

Po tej wyjątkowej wyprawie chłopcy udali się na gdańską starówkę, gdzie wychowawcy pokazali im najważniejsze jej elementy: Złotą i Zieloną Bramę, Ratusz, Dwór Artusa, fontannę Neptuna, Bazylikę Mariacką, Żurawia, Wyspę Spichrzów oraz jej urokliwe kamienice i uliczki.

Wieczorem natomiast chłopcy mogli przekonać się, jak w praktyce wykorzystuje się rozwiązania, o których dowiedzieli się podczas popołudniowego zwiedzania, oglądając przedstawienie pt. „Księżycowy chłopiec”, w którym rozpoznali znanych z ról telewizyjnych i filmowych aktorów Andrzeja Mastalerza oraz Przemysława Bluszcza. Wszyscy wychowankowie – niektórzy będąc po raz pierwszy w teatrze – byli pod ogromnym wrażeniem zarówno gry aktorskiej, jak i samego przedstawienia, a w drodze powrotnej jeszcze długo analizowali jego elementy i zachowania bohaterów.

Dziękujemy serdecznie dyrektorowi Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego prof. Jerzemu Limonowi oraz pani Weronice Świsłockiej za życzliwość i umożliwienie nam tej kulturalno-rozrywkowej wyprawy w magiczny świat teatru!

034