Archiwalne wpisy:
czerwiec 2024
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Kategorie:

Wiosna w bibliotece

Gdy wreszcie po zimie wychodzi słońce i wszystko w przyrodzie powraca do życia, wśród nas, którzy także jesteśmy częścią natury, także budzi się energia! I tę trzeba odpowiednio spożytkować. Może to wydawać się dziwne, ale również w bibliotece 😉

Dlatego dużo się dzieje i w wielu imprezach braliśmy i wciąż bierzemy udział.

Z okazji Światowego Dnia Poezji i następującego po nim kilka dni później Międzynarodowego Dnia Teatru uczniowie postanowili spróbować swoich sił na scenie. Dobór utworów oraz autorów był dowolny, z jednym warunkiem- musiało być to dzieło znanego pisarza lub poety. Celem przedsięwzięcia było propagowanie piękna naszego ojczystego języka. Dla wielu uczestników był to sceniczny debiut, dlatego w oczekiwaniu na swoją kolej, niejednego zjadała trema. Jednak nikt nie uciekł i ostatecznie wystąpili wszyscy ochotnicy, pokonując własne słabości: nieśmiałość czy brak wiary we własne możliwości. Każdy uczestnik został doceniony drobnym upominkiem, a laureaci konkursu otrzymali wyjątkowe nagrody. Wszystkim należały się słowa uznania (chociażby za odwagę), podziękowania oraz brawa. Chociaż był to konkurs, atmosfera była przyjazna i pełna życzliwości.

Następnie realizowaliśmy się plastycznie. Czas szybko mija i należało odpowiednio przygotować się do Świąt Wielkanocnych. Podczas zajęć bibliotecznych wychowankowie poznawali tradycje i obyczaje związane z obchodami tych świąt oraz wykonywali różne ozdoby. I tak własnoręcznie wykonane przez chłopców kogutki, zające i kolorowe jajka udekorowały zielone bukiety, które później uświetniły świąteczne stoły każdej z grup.

Swoje umiejętności logicznego myślenia, strategii,  refleksu mogli uczniowie sprawdzić i zaprezentować podczas „Wiosennego Turnieju Gry w Rummikub”.
Było dużo emocji, ale przede wszystkim świetnej zabawy.

Chwile wzruszeń i ogromnej wdzięczności towarzyszyły podczas projektowania i wykonywania kartek świątecznych dla pracowników służby zdrowia. Przynajmniej w ten sposób mogliśmy Im podziękować za trud i poświęcenie, jakie codziennie wykazują, wykonując swoją pracę w czasie epidemii.

Tuż przed świętami braliśmy udział w zajęciach „Pielęgnujemy tradycje i obyczaje wielkanocne”. Odbył się też nietypowy konkurs, gdyż na koniec spośród wszystkich wykonanych przez uczniów prac, wyłoniono: najładniejszą, najoryginalniejszą i tradycyjną pisankę malowana woskiem. Oczywiście zostały one nagrodzone, ponieważ wykonanie ich wcale nie było proste, chociaż na filmach instruktażowych takie mogło się wydawać.

Większość zajęć bibliotecznych podporządkowana była tematyce świątecznej, z uwagi na szczególnie trudny dla nas czas. Jednak daliśmy sobie radę i mimo wcześniejszym obawom, okazał się dla nas dobry, pełen serdeczności i wzajemnej życzliwości.

Wiosna wciąż trwa, a my nadal intensywnie działamy… 

 

Beata A. Mucha