Archiwalne wpisy:
kwiecień 2024
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Kategorie:

Co jest dla nas najniebezpieczniejsze?

Odkąd pamiętam dorośli powtarzają mi, że alkohol, papierosy czy narkotyki są złe. W szkole mówią o tym nauczyciele, podczas różnych spotkań pedagodzy i znani ludzie, którym nałóg zniszczył życie, a w domu najbliżsi. Słowa niektórych zapamiętujemy, ale większość jednym uchem wpuszczamy, a drugim wypuszczamy. Wiem, że mówią to z troski, ale…czy muszą tak nudzić? 

O zagrożeniach czekających na nas wokoło czasami mówią nam też koledzy i koleżanki. To często jest o wiele ciekawsze i lepiej do nas trafia. Tak też było w ostatni czwartek, gdy wybrałem się z grupą kibicować kolegom z Ośrodka, którzy występowali na scenie Klubu 22. Bazy Lotnictwa w Malborku, gdzie odbywał się XI Malborski Przegląd Spektakli Profilaktycznych. Składająca się z wychowanków MOW grupa teatralna „No name” zaprezentowała spektakl, w którym głównym problemem była cyberprzemoc w postaci publikowania obrażających i upokarzających innych materiałów bez ich wiedzy i zgody oraz publicznego atakowania ich na różnych forach czy portalach. Spodziewałem się kolejnej historii o narkotykach czy dopalaczach, a tu…niespodzianka: coś, co coraz częściej widzimy choćby na fejsbuku czy w komentarzach pod różnymi filmami czy artykułami. A takich „chojraków”, którzy boją się spojrzeć w oczy, a co dopiero powiedzieć coś komuś w twarz jest coraz więcej. Występ bardzo mi się podobał i otrzymał zasłużone brawa od publiczności. 

W tym roku konkurowała z nami tylko grupa teatralna ze Szkoły Podstawowej nr 5, która również pokazała się z bardzo dobrej strony ukazując problem psychicznego nękania i wyśmiewania rówieśników różniących się nieco od pozostałych. Oba spektakle mówiły o czymś ważnym, z czym spotykamy się na co dzień. Zrobiły one na mnie i na moich kolegach duże wrażenie, a co ważniejsze otworzyły nam trochę oczy na zło, które dzieje się obok, a czasami i przy naszym udziale. W drodze powrotnej do MOW-u i w internacie wracaliśmy w rozmowach do obu spektakli. 

Zarówno nasza grupa, jak i reprezentacja SP 5 zostały nagrodzone przez publiczność dużymi brawami, a przez organizatorów wyróżnieniami oraz nagrodą pieniężną w wysokości 800 zł. Ogromnie gratulujemy naszym kolegom oraz ich rywalom! Bardzo się cieszę, że mogliśmy Was oglądać! 

Na wzmiankę zasługuje jeszcze występ, który miał miejsce przed spektaklami. Zaproszony gość: perkusista Wiesław „Blacha” Błażkiewicz przez godzinę grał i w niesamowity sposób opowiadał o swoim życiu, miłości do muzyki, pasjach oraz o tym, jak różne nałogi chciały mu to odebrać. Super występ! To było naprawdę udane, a co ważniejsze mądre przedpołudnie! 

                                                                                                                         K. Olak (MOW News)