Archiwalne wpisy:
wrzesień 2024
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  
Kategorie:

Literackie emocje. Konkurs recytatorski rozstrzygnięty

Konkurs recytatorski dostarczył nam wszystkim mnóstwa pozytywnych wrażeń. Najpierw przez tydzień emocjonowaliśmy się głosowaniem internautów na facebookowej stronie koła dziennikarskiego MOW News, później wyczekiwaliśmy, kogo spośród dwudziestu dwóch wykonawców wyróżni sam autor, a dzisiaj, gdy poznaliśmy już wszystkie rozstrzygnięcia, wypieków na policzkach dostarczyła nam niezwykła konkursowa nagroda.

W pierwszy poniedziałek czerwca zaprezentowaliśmy Wam dwadzieścia dwa nagrania recytacji wierszy malborskiego artysty Stanisława Sumowskiego z tomiku Miłość poranka w wykonaniu naszym i naszych ośrodkowych kolegów (możecie ponownie odsłuchać ich klikając tutaj). Cały miniony tydzień wspólnie wybieraliśmy na facebookowym profilu MOW News najlepszą z nich. Głosy publiczności otrzymywali wszyscy, jednak dwie prezentacje wyjątkowo przypadły Wam do gustu. Po niezwykle wyrównanej i emocjonującej walce zwyciężył Kamil z grupy I z wierszem „Modlitwa taty” otrzymując 175 głosów i pokonując tym samym Alana z grupy VI wykonującego utwór „Ufność”, który dostał 153 głosy. Najniższe miejsce podium zajął Fabian z grupy I z recytacją tekstu „Na dobrą niedzielę”, na którego zagłosowaliście 56 razy.

Na początku obecnego tygodnia dowiedzieliśmy się, kto zwyciężył w głosowaniu internautów, natomiast w jego trakcie – podczas apelu podsumowującego konkurs – poznaliśmy nazwiska laureatów wybranych przez samego autora. Wyróżnienia, dyplomy i słodkie upominki otrzymali wszyscy uczestnicy, natomiast zwycięzcy mogli liczyć na specjalne nagrody ufundowane przez pana Stanisława Sumowskiego, a także gadżety sprezentowane nam przez „Podbeskidzie” Bielsko-Biała i „Lecha” Poznań. Poeta nagrodził pierwszym miejscem Arkadiusza z grupy VIII prezentującego wiersz „Powrót do miłości”, drugim Aleksandra z grupy V z utworem „Miłość poranka” oraz trzecim Karola z grupy VI recytującego „Krople deszczu”. Emocje podczas apelu dodatkowo podniosła informacja, że najlepszych, w tym – z dumą informujemy – naszych redaktorów pan Stanisław Sumowski wyróżni również wycieczką krajoznawczą do Pelplina i Owidza.

Autor jak obiecał, tak zrobił. Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, więc na wyjazd nie czekaliśmy zbyt długo, bo tylko dwa dni. Dzisiaj rano wyruszyliśmy w towarzystwie poety w drogę. Pierwszym punktem naszej wyprawy była redakcja regionalnego Radia Głos, po którym oprowadził nas jego dyrektor, ksiądz Ireneusz Smagliński. Dowiedzieliśmy się tam wielu ciekawostek o zawodzie radiowca i o metodach tworzenia nagrań oraz poznaliśmy sposoby pracy na profesjonalnym sprzęcie posiadanym przez tamtejszych redaktorów. Na zakończenie udzieliliśmy też pierwszego w życiu wywiadu, który już niedługo Wam zaprezentowaliśmy. Po spotkaniu w radiu pan Sumowski oprowadził nas po ogrodach otaczających Pałac Biskupi oraz po Collegium Marianum i po Bazylice katedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Zwieńczeniem naszej wyprawy do Pelplina było zdobycie Góry Jana Pawła II, z której w 1999 roku Papież-Polak poprowadził mszę św. dla setek tysięcy wiernych. Widok z niej był niesamowity.

Drugim punktem naszej wyprawy było Grodzisko Owidz. Dokładnie odtworzona średniowieczna osada zafascynowała nas mnóstwem szczegółów. Domy wewnątrz wyglądały tak, jakby jeszcze wczoraj mieszkali tam ludzie. Zwiedziliśmy chaty: wodza, myśliwych, rolników czy nawet kata, zagrodę z żywymi zwierzętami oraz wieże obronne. Przymierzyliśmy hełmy i zbroje wojowników, ledwo utrzymując w rękach na raz tarczę i topór. Przekonaliśmy się także, jak bolesne mogły być kary wymierzane ówczesnym bandytom. Dyby, haki, klatki, fotele z ostrymi szpikulcami czy metalowe maski mocno nas przestraszyły. O ile przymierzenie ich dla zabawy było nawet śmieszne, o tyle myśli o wielogodzinnych torturach przeraziły każdego z nas. Zwieńczeniem wyprawy był obiad, na który zaprosił nas bohater naszego konkursu do owidzkiej gospody. Po posiłku, z pełnymi brzuchami i bogatsi o nowe doświadczenia, wróciliśmy do Malborka.

Sam konkurs, jak i jego nagrody dostarczyły nam mnóstwa zabawy i wielu emocji, a także pozwoliły na sprawdzenie siebie w całkiem nowych sytuacjach. Nabraliśmy doświadczenia recytatorskiego i radiowego, poznaliśmy fantastyczne miejsca i miło spędziliśmy czas.

Pan Stanisław Sumowski poprosił nas, żebyśmy zadedykowali ten konkurs wszystkim służbom zaangażowanym w walkę z pandemią i w zwalczanie wirusa COVID-19. To dzięki nim mogliśmy dzisiaj – wracając do normalności – poznać nowych ludzi, nabrać ciekawych doświadczeń i zwiedzić fantastyczne miejsca.

…………………………………………….. D. Drążek, K. Matthäus, A. Okoński (MOW News)