Archiwalne wpisy:
listopad 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  
Kategorie:

Monthly Archives: listopad 2021

Wycieczka w ramach przedsięwzięcia poznaj Polskę

17 listopada 2021 roku, uczniowie szkoły podstawowej nr 11  w Malborku udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy, która została zorganizowana dzięki dofinansowaniu w ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji „Poznaj Polskę”. Podczas pobytu w stolicy uczniowie wybrali z wykazu punktów edukacyjnych następujące obiekty:

– Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie poznali ciekawe fakty na temat okupacji, Powstania Warszawskiego oraz bohaterskiej postawy Polaków. Mogli także zobaczyć mnóstwo przedmiotów w tym replikę samolotu i dokumentów z tamtego okresu.

– Muzeum Fryderyka Chopina, które znajduje się w zabytkowym Pałacu Ostrogskich i jest jednym z najnowocześniejszych muzeów biograficznych w Europie. Dzięki zgromadzonym  eksponatom i multimediom uczniowie poznali zarówno życie jak i twórczość kompozytora. Dowiedzieli się wszystkiego na temat jego dzieciństwa i młodości spędzonej w Warszawie oraz życia na emigracji. Obejrzeli pisane do niego i przez niego listy, jego rysunki, dedykacje oraz bilety wizytowe. Zobaczyli portrety wykonane za życia kompozytora, odlew jego dłoni, maskę pośmiertną oraz bezcenne pamiątki.

– Zamek Królewski, który w sposób szczególny został odebrany przez uczniów, z uwagi na jego historie. Aż dziw bierze, że to co zobaczyli jest w zasadzie tylko rekonstrukcją i to powstałą w czasach nie tak odległych. Piękne wnętrza, niesamowita galeria obrazów światowej sławy mistrzów pędzla, rzeżby, ceramika, to wszystko sprawiło, że uczniowie byli pełni zachwytu zwiedzając Zamek.

– Centrum Nauki Kopernik, w którym poprzez zabawę i doświadczenie uczniowie poznali ciekawostki ze świata nauki i techniki. Jednym z elementów wycieczki był seans w Planetarium imitującym rozgwieżdżone niebo i odbywający się na nim planetarny spektakl.

Warszawę opuszczaliśmy w zadumie, pełni wrażeń i refleksji.

                                                                                              Justyna Dziarska

Niezwykły weekend w Wygoninie

To był niesamowity weekend! Wychowawcy zabrali nas w niezwykłe miejsce. Dom Wczasów Dziecięcych w Wygoninie leży na granicy Kociewia i Kaszub pośród gęstych lasów i czystych jezior. W tym przepięknie położonym miejscu czekały na nas boiska do różnych sportów, place zabaw, sala gimnastyczna, ładne pokoje, pyszne jedzenie i przede wszystkim bardzo mili ludzie, którzy przygotowali dla nas mnóstwo atrakcji. Codziennie wylewaliśmy siódme poty podczas zabaw, ale wcale nie odczuwaliśmy zmęczenia i po każdych zajęciach…zastanawialiśmy się, jakie będą następne.  

Po przyjeździe, zakwaterowaniu i pysznym obiedzie wychowawcy oprowadzili nas po dwunastohektarowym terenie Domu Wczasów Dziecięcych w Wygoninie oraz przeprowadzili kilka zabaw integracyjnych, podczas których musieliśmy wykazać się pomysłowością, dobrą pamięcią i zaufaniem do naszych kolegów. Zadania nie były łatwe i nie zawsze wszyscy sobie z nimi radzili, ale pomyłki zamiast problemów dostarczały nam powodów do śmiechu. Po kolacji z kolei, gdy zapadła już noc, wychowawcy zabrali nas do pobliskiego lasku na terenie ośrodka, gdzie zorganizowali wyjątkową zabawę: przez trzy minuty chowaliśmy się, a przez dwanaście kolejnych dwie osoby z latarkami szukały nas i łapały. Wygrywali ci, którzy ukryli się tak dobrze, że nie zostali znalezieni. Po kilku rundach świetnej zabawy musieliśmy wracać do pokojów, ale gdybyśmy mogli, spędzilibyśmy tam całą noc.

Drugi dzień przyniósł nam jeszcze więcej atrakcji. Mimo deszczu i średniej pogody wychowawcy zabrali nas na spacer po okolicy, podczas którego poznaliśmy występujące tu zwierzęta i rośliny oraz mnóstwo ciekawych legend o tajemnicach jezior i lasów, pochodzeniu nazw miejscowości i ich dawnych mieszkańcach. Po południu poznaliśmy kilka nowych zabaw sportowych w sali gimnastycznej, gdzie rzucaliśmy do celu, ścigaliśmy się i rzucaliśmy wielkimi gumowymi piłkami. Największą atrakcję jednak przyniósł – tak, jak wczoraj – wieczór: bawiliśmy się razem z naszymi nowymi kolegami i koleżankami na dyskotece. Wspólne tańce kilka razy przerywane były różnymi grami i zabawami, ale największą niespodziankę i tak przygotowaliśmy…my! Pod koniec dyskoteki cała nasza grupa wyszła na środek przed kilkudziesięcioosobowy tłum i nauczyliśmy naszych nowych znajomych prostego układu tanecznego. Trema była ogromna, ale daliśmy radę.

W niedzielę czekał nas rajd rowerowy leśnymi drogami. Trasa była bardzo wymagająca, bo często wjeżdżaliśmy pod górki, ale widoki schowanych między drzewami jezior i dłuższa przerwa przy wiejskim sklepiku pozwalały nam szybko nabierać nowych sił. W dwie godziny przejechaliśmy kilkanaście kilometrów, a po powrocie przepyszny obiad…wciągnęliśmy nosem. Po południu czekały na nas niespodzianki w parku linowym i placu zabaw: pokonywaliśmy tory z przeszkodami, zjeżdżaliśmy na linach i wspinaliśmy się na nowe atrakcje. Świętowaliśmy również urodziny naszego kolegi Stasia, któremu słodką niespodziankę sprawili jego najbliżsi. Wieczorem znów wybraliśmy się do okolicznego lasku na zabawę w „świetlika”. Ten z nas, który był „świetlikiem” raz na minutę włączał na krótko latarkę, a pozostali mieli w ciemnościach go złapać. Nie było to takie proste, jak może się wydawać. Niektórych „świetlików” szukaliśmy nawet kilka minut, ale ostatecznie każdy z nas został przez resztę złapany. Po całym dniu sportowych atrakcji zmęczeni, ale uśmiechnięci musieliśmy zabrać się za najmniej przyjemną część wyjazdu: pakowanie.

To był wspaniały czas! Wypoczęliśmy, wybawiliśmy się lepiej poznaliśmy nawzajem. Bardzo dziękujemy panu Krystianowi i paniom wychowawczyniom, paniom kucharkom i paniom sprzątaczkom oraz naszym wychowawcom, którzy zorganizowali dla nas ten wyjazd. Żal wyjeżdżać, ale mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku szkolnym zawitamy w Wygoninie.

……………………………….M. Gurski i D. Niemczyk (MOW News)

Jesienią zawsze zaczyna się szkoła, a w…MOW-ie sztafetowe biegi przełajowe

Grupowa rywalizacja w biegach przełajowych ma w naszym Ośrodku bardzo długą tradycję. Co roku na przełomie października i listopada po dwóch miesiącach solidnych treningów pięcioosobowe reprezentacje walczą o zwycięstwo, medale, nagrody i punkty w tabeli całorocznej rywalizacji sportowej. Nie inaczej było i w tym roku. 29 października każdy zespół miał do pokonania dwa kilometry (5×400 m). Wyścigi nie trwały długo, ale i tak dostarczyły nam mnóstwa emocji.

Słoneczne piątkowe popołudnie rozpoczęliśmy od wspólnej rozgrzewki prowadzonej przez wychowawcę Janka. Po odpowiednim przygotowaniu do biegu wychowawcy jeszcze raz przedstawili nam zasady zabawy. Przede wszystkim mieliśmy pamiętać o tym, by pałeczka sztafetowa nie spadła nam na ziemię i żebyśmy przekazali ją kolejnemu biegnącemu wyłącznie w polu do tego przeznaczonym. Zostaliśmy podzieleni na dwie kategorie wiekowe według szkół, do których chodzimy: do pierwszej należały klasy podstawówki, a do drugiej szkoły branżowej. Dzięki temu biegi były bardziej zacięte i wyrównane.

W starcie dla grup młodszych zdecydowanie wygrała najbardziej doświadczona w bojach grupa V nieznacznie wyprzedzając wychowanków grupy III. Brązowy medal wywalczyli wychowankowie grupy VI, a poza podium znaleźli się reprezentanci grup I i VIII.

W wyścigu ekip ze szkoły branżowej najlepsi okazali się chłopcy z grupy II pokonując nieznacznie wychowanków grupy I i podopiecznych grupy IV. Starty były bardzo zacięte, ale na szczęście dla sędziów różnice między finiszującymi widoczne były gołym okiem i nikt nie miał żadnych wątpliwości. Wszystkim startującym gratulujemy kondycji, a zwycięzcom dodatkowo pięknych pamiątkowych medali i nagród.

………………………………………………. N. Majchrzak (MOW News)

Samorząd rozwija skrzydła

Praca w Samorządzie Uczniowskim daje mi mnóstwo możliwości do ulepszania życia wychowanków w Ośrodku. Podczas regularnych spotkań z przedstawicielami innych grup i naszymi opiekunami rozmawiamy o terminach urlopowań, zmianach w regulaminach i nagrodach. Planujemy też i organizujemy apele oraz imprezy tematyczne. Dzięki temu zawsze jestem w centrum ośrodkowych wydarzeń.

W połowie września drugi rok z rzędu zostałem wybrany przez kolegów z grupy IV na ich przedstawiciela w Samorządzie Uczniowskim. Od tej pory uczestniczyłem już w kilku spotkaniach, podczas których wybieraliśmy przewodniczącego i wiceprzewodniczących oraz naszych kandydatów do Młodzieżowej Rady Miasta Malborka, zatwierdziliśmy nasz plan pracy, ustaliliśmy kalendarz organizowanych przez nas imprez oraz przygotowaliśmy apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Mnóstwo ważnych decyzji za nami, a przed wiele godzin wytężonej pracy.

Nie minął miesiąc, a już wydać pierwsze jej efekty. W październiku zanotowaliśmy dwa sukcesy. Pierwszym były udane występy podczas apelu z okazji Dnia Nauczyciela oraz dobra koordynacja wszystkich związanych z tym świętem zabaw i wydarzeń. Drugim był wybór naszego kolegi Michała na wiceprzewodniczącego Młodzieżowej Rady Miasta Malborka, co podkreśliło naszą dużą rolę i szacunek wśród malborskiej młodzieży. Bardzo wszystkich ucieszył sukces reprezentanta Samorządu MOW i dodał nam motywacji do dalszej pracy. A wyzwań stawiamy przed sobą coraz więcej.

………………………. A. Okoński (MOW News)

Zadbaliśmy o „Inkę”

Przed Dniem Wszystkich Świętych wraz z kolegami z grupy 3 i wychowawcą Łukaszem Pawłowskim postanowiliśmy uporządkować teren wokół obeliska poświęconego bohaterskiej sanitariuszce V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej Danucie Siedzikównie ps. „Inka”. Od dłuższego czasu opiekujemy się tym miejscem i dbamy, by przestrzeń poświęcona tej młodej Bohaterce zawsze wyglądała godnie. Po przybyciu ostro wzięlismy się do pracy i po pewnym czasie usunęliśmy liście, gałęzie itp. Nasza akcja spotkała się z ciepłym przyjęciem mieszkańców Malborka, któ0rzy gratulowali nam pomysłu i docenili naszą pamięć i troskę o miejsce poświęcone „Ince”.  Kolejne akcje już wkrótce, najbliższa „Zapal znicz Bohaterom!”, którą przygotowujemy na Dzień Odzyskania Niepodległości.

M. Pazik (wychowanek gr. III)