Jesienna edycja piłkarskiego turnieju MOW Cup za nami! Na Ośrodkowym boisku jak zwykle nie zabrakło pięknych bramek, zaciętej walki i ducha fair play. Każda z drużyn dała z siebie wszystko i dostarczyła kibicom mnóstwa emocji. To była prawdziwa piłkarska uczta. Kto nie widział, niech żałuje!
W październiku królowała u nas piłka nożna. Od początku roku szkolnego solidnie trenowaliśmy, by jak najlepiej zgrać się i udowodnić innym zespołom, że puchar należy się grupie IV. W pierwszej fazie rywalizacji zagraliśmy z reprezentacjami grup II, III i V, a równolegle o awans do półfinału walczyły ekipy I, VI i VIII. Graliśmy dobrze, ale nie mieliśmy szczęścia i pożegnaliśmy się z turniejem już po trzech meczach. Na otarcie łez została nam satysfakcja, że nasi przeciwnicy byli tak mocni, że doszli do samego finału. Finału historycznego, bo po raz pierwszy w wieloletniej historii turnieju rozgrywanego przy sztucznym świetle. Prawdziwa Liga Mistrzów.
Mecz finałowy pomiędzy drużynami grup II i V był niezwykły nie tylko z uwagi na błysk jupiterów, ale również talentów naszych Ośrodkowych kolegów. Faworytami byli zawodnicy grupy II, ale patrząc na mecz z boku wydawało nam się, że za bardzo uwierzyli, już wygrali i…polegli. Grali dobrze, ale wychowankom grupy V dzielnie zagrzewanym zza linii bocznej przez trenera Macieja jakby bardziej zależało. Częściej dopisywało im również szczęście. W efekcie wygrali 6:4 i mogli cieszyć się z wywalczenia pierwszego od wielu lat pucharu dla grupy piątej!
Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim za przyjacielską atmosferę i bezcenne gesty fair play.
………………………………………….. K. Matthäus i A. Okoński ( MOW News)
Sekcja crossfitu po wakacyjnej przerwie wznowiła działalność! Od początku września solidnie trenujemy w sali gimnastycznej i w siłowni. Dwa-trzy razy w tygodniu wychowawca Przemek daje nam solidny wycisk. Dzięki tym zajęciom budujemy kondycję fizyczną i oczyszczamy umysły. Razem z potem uciekają z nas złość, strach, smutek czy tęsknota, a z falą endorfin przybywają uśmiech, duma i satysfakcja. Ostatnio oprócz samych ćwiczeń mogliśmy podpatrywać również zmagania naszych bardziej doświadczonych kolegów.
W połowie października, po kolejnym rzetelnie przepracowanym tygodniu, nasz opiekun zabrał nas na spacer. Była to jednak nie byle jaka przechadzka, bo wybraliśmy się do budynku UKS „Rzemieślnik” na zawody w podnoszeniu ciężarów. Podczas IX Memoriału Stanisława Partyki mogliśmy przyjrzeć się z bliska technice zawodników oraz zainspirować ich osiągnięciami.
Gdy my z boku przyglądaliśmy się podejściom kolejnych zawodników, nasi koledzy z sekcji Andrzej, Adam, Kuba i Dominik mocno zaangażowali się w pomoc przy organizacji Memoriału. Wychowawca poprosił ich, by na pomoście odpowiadali za odpowiednie obciążenie sztangi. Patrząc na nich z boku śmialiśmy się, że biegając w jedną i drugą stronę z kolejnymi metalowymi talerzami zapewnią sobie większy wycisk niż rywalizujący zawodnicy.
Impreza bardzo się nam spodobała. Zacięta rywalizacja ciężarowców dostarczyła nam dużo sportowych emocji. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem startujących mężczyzn i kobiet, którzy pokonywali swoje ograniczenia podnosząc coraz więcej kilogramów. Nie sądziliśmy, że przyglądanie się tym zawodom może przynieść tak dużo frajdy. Po zawodach natomiast mogliśmy swobodnie porozmawiać z wielokrotnym medalistą Mistrzostw Polski w podnoszeniu ciężarów Bartłomiejem Sampem, który okazał się bardzo sympatycznym człowiekiem. W drodze powrotnej namawialiśmy wychowawcę, żeby też zorganizował nam taki wewnętrzny turniej. Kto wie, może będzie to pierwszy krok do zwycięstwa w przyszłych Memoriałach Stanisława Partyki.
Nasz kolega z sekcji Andrzej ten krok będzie mógł postawić już 4 grudnia w Nowym Dworze Gdańskim, gdzie weźmie udział w ogólnopolskich zawodach o Bursztynową Sztangę. Trzymamy mocno za niego kciuki!
……………………………………………. D. Niemczyk, A. Okoński (MOW News)
Bardzo lubimy poznawać nowe smaki i pyszne potrawy. W Ośrodku często uczestniczymy w zajęciach kulinarnych, podczas których przyrządzamy różnorodne ciasta, zupy i dania obiadowe. Chętnie gotujemy, a jeszcze chętniej kosztujemy naszych dań. Kucharską pasję postanowiła pogłębić w nas wychowawczyni Ania, która zabrała nas do Nowego Stawu na festiwal „Żuławskie smaki”, którego głównym bohaterem był czosnek.
Przed zebraną w nowostawskim „Ołówku” publicznością wystąpiło dwoje kucharzy, którzy stoczyli na naszych oczach niezwykle zacięty kulinarny pojedynek. Polegał on na stworzeniu trzech dań: zupy i drugiego dania, w których należało użyć czosnku, oraz deseru. Starania mistrzów mogliśmy obserwować na telebimach, które z dużą dokładnością wyświetlały to, co działo się na ich stołach. Równolegle organizatorzy przedstawiali nam mnóstwo ciekawostek o czosnku: jego właściwościach, zastosowaniu, odmianach i historii, a także organizowali konkursy dla publiczności, w których również wzięliśmy udział.
Potrawy bardzo nam smakowały i trudno było nam zdecydować, które dania były lepsze: przecier z pomidorów czy żurek na zakwasie, makaron z orzechami i pieczarkami na ostro czy pierogi z pysznym farszem, truskawki z białą fantazją czy niezwykły jabłecznik. Cieszyliśmy się każdym kęsem i z wielkim trudem rozstrzygaliśmy, co smakowało nam bardziej. To była jedna z najprzyjemniejszych lekcji gotowania, w jakich uczestniczyliśmy. A obu kucharzom gratulujemy niezwykłego talentu!
……………………………………….. M. Gurski, A. Okoński (MOW News)
Kilka dni temu grupa wychowanków naszego ośrodka wraz z opiekunem Dariuszem Górskim odwiedziła schronisko dla zwierząt „Animals” w Tczewie. Andrzej, Łukasz, Krystian i Patryk pomagali pracownikom placówki przygotować schronienie dla zwierzaków przed nadchodzącą zimą. Chłopcy malowali budy dla psów i sprzątali kojce. Zajęli się również kontenerem i wybiegiem dla najstarszych „pensjonariuszy” schroniska tzw. „ Staruszkowem”. Po pracy był też czas na czesanie zwierząt i zabawę z nimi. Podczas rozmów z pracownikami schroniska chłopcy dowiedzieli się również jakie są największe potrzeby tej placówki i co jeszcze pożytecznego można zrobić dla sympatycznych czworonogów. Dlatego między innymi po powrocie do MOW w Malborku rozpoczęliśmy zbiórkę starych koców oraz zabawek dla psów i kotów. Następna wizyta w schronisku już w listopadzie.
Serdecznie dziękujemy Pani Kierownik za bardzo miłe przyjęcie nas w schronisku oraz Panu Edziowi, który był naszym przewodnikiem.
Dariusz Górski
14 października jest dla nas szczególną datą. Do Dnia Edukacji Narodowej przygotowujemy się już od początku września. Dekorujemy Ośrodek, ćwiczymy nasze role i wystąpienia do uroczystego apelu, przygotowujemy niespodzianki dla nauczycieli oraz dzielimy się ich obowiązkami. Wszystko po to, by każdy z nas czuł się tego dnia wyjątkowo.
Świętowanie rozpoczęliśmy od samego rana, kiedy to część z nas przejęła obowiązki wychowawców oraz nauczycieli i pod ich czujnym okiem opiekowali się oraz uczyli pozostałych. Śmiechu i zabawy było co niemiara, szczególnie podczas sprawdzianów i odpytywania.
Głównym punktem obchodów był przygotowany przez Samorząd Szkolny apel. Przedstawiliśmy na nim historię polskiej edukacji oraz podziękowaliśmy wszystkim pracującym z nami i dla nas osobom. Zrobiliśmy również konkurs, w ramach którego nasi koledzy mieli rozpoznawać swoich wychowawców po ich zdjęciach z dzieciństwa oraz wręczyliśmy nagrody dla nauczycieli w zorganizowanych przez nas plebiscytach. Po nas przemawiał pan dyrektor dziękując wszystkim i nagradzając najlepszych pracowników.
Ostatnim punktem było podziękowanie pracowników i wychowanków byłej dyrektor szkoły pani Justynie Piłat za wiele lat pracy w naszym Ośrodku, jej życzliwość i zaangażowanie.
To był naprawdę świąteczny dzień, wszyscy kładliśmy się uśmiechnięci i zrelaksowani. Tylko nasi pełniący obowiązki nauczycieli i wychowawców koledzy popadali i usnęli jako pierwsi. Ciekawe dlaczego…
Ł. Łaziński (MOW News)
Poszerzamy horyzonty! Ciekawi świata postanowiliśmy zgłębić kolejną dziedzinę życia. Do tej pory razem z naszymi redakcyjnymi kolegami z MOW News poznaliśmy wybitne postaci sportu, kultury i polityki. Tym razem – przy okazji przygotowań naszych Ośrodkowych kolegów do sakramentu bierzmowania – zrodził się nam w głowach pomysł, żeby dowiedzieć się czegoś więcej o religii i osobach duchownych. Uznaliśmy, że nikt nie powie nam o Kościele tyle, co najwyższy hierarcha w naszym regionie i…zaprosiliśmy do Ośrodka Biskupa Elbląskiego Jacka Jezierskiego.
Dużym zaskoczeniem i ogromnym wyróżnieniem dla nas było przyjęcie zaproszenia przez księdza biskupa. W niemal 75-letniej historii malborskiego Ośrodka nigdy wcześniej w murach naszej placówki nie gościł tak wysoki hierarcha kościelny. Wizyta ta wywołała duże poruszenie wśród całej społeczności MOW-u i wiele osób chciało uczestniczyć w spotkaniu. Nam jednak najbardziej zależało na kameralnej atmosferze rozmowy, dlatego zaprosiliśmy jedynie wychowanków, którzy w miniony weekend przyjęli sakrament bierzmowania i laureatów zorganizowanego w Ośrodku konkursu religijnego. Dzięki temu mogliśmy w przyjaznej atmosferze zadać księdzu biskupowi dość odważne pytania i liczyć na szczere odpowiedzi.
Rozmowę podzieliliśmy na trzy tematyczne części: obowiązki biskupa, współczesny kościół i biskup prywatnie. W pierwszej dowiedzieliśmy się, z czego składa się diecezja, jak wygląda droga wyboru biskupa i jakie obowiązki na nim spoczywają. Usłyszeliśmy również, jaka wpadka przydarzyła się ostatnio Biskupowi Elbląskiemu oraz które z imion wybieranych przez osoby bierzmowane zaskoczyły naszego gościa najbardziej. W drugiej części biskup Jacek Jezierski mówił nam o sile i słabości współczesnego kościoła, jego roli w życiu Polaków, powołaniach do kapłaństwa oraz o tym, czym powinien charakteryzować się dobry chrześcijanin. Ponad to Biskup Elbląski opowiedział nam o swoich spotkaniach z papieżami oraz o tym, czym zajmował się podczas studiów w Rzymie. W trzeciej części dowiedzieliśmy się, jak biskup spędza czas wolny, jak wyglądają jego wymarzone wakacje, które filmy wzruszają go najbardziej i czy biskupom wypada tańczyć.
To było niezwykłe spotkanie. Dzięki przyjaznej atmosferze nie zabrakło miejsca ani na mądre stwierdzenia, ani na żarty i anegdoty. Otwartość księdza biskupa bardzo nas zaskoczyła, a uzyskane odpowiedzi rozjaśniły nam wiele spraw. Często osoby zarządzające diecezjami są niedostępne dla zwykłych wiernych. Znamy nazwiska naszych biskupów oraz ich twarze. Widujemy ich kilka razy w życiu przy okazji sakramentów bierzmowania własnych oraz osób najbliższych. Dzięki temu, że postanowiliśmy to zmienić, poznaliśmy Jacka Jezierskiego nie tylko jako kapłana i duchowego przewodnika Diecezji Elbląskiej, ale również jako bardzo dobrego, mądrego i otwartego człowieka.
K. Matthäus, D. Niemczyk (MOW News)
W naszej bibliotece prowadzone są liczne działania promujące czytelnictwo. We wrześniu uczestniczyliśmy w Narodowym Czytaniu, Tygodniu Zakazanych Książek oraz Dniu Głośnego Czytania. W październiku także nie próżnujemy, zwłaszcza że cały miesiąc jest świętem bibliotek szkolnych, a w naszej szkole obchodzi się go wyjątkowo aktywnie.
Będąc w stałej współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Gdańsku Filia Malbork klasy brały udział w zorganizowanej wystawie: „Drugie życie książek. Wyprawa do krainy baśniowych bohaterów”. Było to duże zaskoczenie dla uczniów, gdyż nie wyobrażali sobie wcześniej rzeźby zrobionej z książki. Zastanawiało… czy te książki zostały zniszczone? A wiadomo przecież, że biblioteki dbają o swoje zbiory. W taki sposób chłopcy dowiedzieli się, co można robić z książkami nieaktualnymi, zaczytanymi, które zostają wycofane ze zbiorów bibliotecznych. Bardzo spodobał im się pomysł Pani Izabeli Hirsz- Leopolt, która okres pandemii wykorzystała na stworzenie tych cudownych książkowych rzeźb. Wystawa została pomyślana tak, by wchodzić w interakcje z widzem. Do przygotowania wystawy wykorzystano środki multimedialne. Przy niektórych eksponatach znajdują się kody QR. Po zeskanowaniu kodu pojawia się link do Biblioteki Cyfrowej – WOLNE LEKTURY. Można wysłuchać bajki lub odpowiedzieć na pytania z przygotowanego quizu. Ta część wystawy szczególnie przypadła do gustu młodszym uczniom, którzy bardzo chętnie rozwiązywali quizy.
Kolejną atrakcją zachęcającą do czytania, tym razem publikacji dotyczących Malborka, była wycieczka do odrestaurowanej zabytkowej Wieży Ciśnień, znajdującej się przy Placu Słowiańskim. Przewodnik, p. Wiesław Lewandowski w niezwykle ciekawy i barwny sposób opowiadał historię powstania wieży, jej wojennych i powojennych losów aż do obecnej chwili. W wieży obecnie mieści się placówka socjalizacyjna prowadzona przez partnera społecznego, którym jest Związek Harcerstwa Polskiego. W naszym Ośrodku jest kilku harcerzy, którzy uczestniczą w zbiórkach organizowanych w tym wyjątkowym miejscu.
Wzięliśmy także udział w zajęciach poprowadzonych przez p. Agnieszkę Predygier, kierowniczkę Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Gdańsku Filii w Malborku. Dzięki nim poznaliśmy sporo interesujących sposobów wykorzystywania TIK w nauce lub rozwijaniu swoich zainteresowań, oczywiście także czytelniczych.
Nie zabrakło naszej obecności podczas spotkania autorskiego z p. Sylwią Kubik, pisarką naszego regionu, która wprowadziła nas w świat swoich książkowych bohaterów. Byliśmy bardzo dociekliwi w kwestii pisarskiego warsztatu, a autorka na nasze pytania odpowiadała w sposób wyczerpujący i konkretny. Było to niezwykle ciekawe i inspirujące doświadczenie.
Beata Mucha
W środę 6 października uczniowie klas siódmych udali się do Muzeum Miasta Malborka na zwiedzanie wystawy poświęconej obozowi jenieckiemu Stalag XX B Marienburg. Był to drugi chronologicznie niemiecki stały obóz jeniecki przeznaczony dla podoficerów i szeregowców zlokalizowany w dzielnicy Malborka – Wielbark – istniał od 1940 do 1945 roku. Uczniowie mieli okazję poznać historię obozu oraz obejrzeć zachowane dokumenty, listy, zdjęcia, elementy odzieży oraz przedmioty codziennego użytku należące do jeńców różnej narodowości. Ta ciekawa inicjatywa oferuje solidną dawkę wiedzy historycznej i pozostawia niezatarte wrażenia.
Polecamy wystawę Stalag XX B.
TERMINY SPOTKAŃ ZESPOŁÓW DS. PLANOWANIA I KOORDYNACJI UDZIELANIA POMOCY PSYCHOLOGICZNO – PEDAGOGICZNEJ.
PAŹDZIERNIK 2021
GRUPA – KLASA | DATA | GODZINA |
GR I KLASA IIIBR + VIIB | 12.10.21 | 12:45 |
GR II KLASA IBrA | 18.10.21 | 8:15 |
GR III KLASA VIIIB | 12.10.21 | 8:15 |
GR IV KLASA IBrB | 11.10.21 | 8:15 |
GR V KLASA VIIIA | 21.10.21 | 8:15 |
GR VI KLASA VIIA | 11.10.21 | 11:00 |
GR VIII KLASA V + VI | 08.10.21 | 8:45 |
Informujemy, że rodzic lub opiekun prawny może uczestniczyć w spotkaniach zespołu po wcześniejszym poinformowaniu placówki. Wynika to z obostrzeń covidowych.
Wrzesień był bardzo intensywnym miesiącem dla wszystkich zawodników sekcji Łodzi Smoczych. Po wakacyjnym odpoczynku ostro wzięliśmy się do treningów, bo już w trzecim tygodniu roku szkolnego czekały nas IV Otwarte Mistrzostwa Polski Juniorów na łodziach 10-osobowych. W siłowni i na wodzie spotykaliśmy się praktycznie codziennie, by jak najszybciej wrócić do formy i jak najlepiej przygotować się do zawodów, w których mieliśmy rywalizować z najlepszymi ekipami w kraju.
W niedzielę 18 września wyruszyliśmy z Malborka bladym świtem, by już około godz. 10:00 być na miejscu. Po solidnej rozgrzewce, sycącym posiłku i żarliwej przemowie trenera Karola Chlebowskiego wypłynęliśmy na wodę. O mistrzostwo w trzech startach rywalizowaliśmy z bardzo renomowanymi zespołami: Astorią Bydgoszcz, MMKSem Gdańskie Lwy i UKSem Zespołu Szkół Sportowych w Człuchowie. Co prawda w każdym z wyścigów zajęliśmy trzecie miejsce, jednak do zwycięzców nie brakowało nam nigdy więcej, niż sekundy lub dwóch.
W klasyfikacji końcowej zajęliśmy trzecie miejsce, dzięki czemu mogliśmy stanąć na najniższym miejscu podium i odebrać brązowe medale Mistrzostw Polski Juniorów. Rywalizacja była bardzo zacięta, a zespoły świetnie przygotowane, dlatego ten wynik po zaledwie trzech tygodniach przygotowań należy uznać za nasz ogromny sukces! Bardzo się cieszymy z kolejnej blachy i już nie możemy doczekać się następnych zawodów, które już w październiku odbędą się w Malborku. Trzymajcie za nas kciuki!
F. Biedulski, A. Maj, A. Ozga (MOW News)