Miniona środa była jednym z najważniejszych dni w naszym życiu: uczestniczyliśmy w wernisażu wystawy, której częścią były namalowane przez nas obrazy! Jak się tam znalazły i co sprawiło, że je stworzyliśmy? Wszystko to jest zasługą ludzi, którzy wciągnęli nas do międzynarodowego projektu Malbork Made Inclusive.
Ponad pół roku temu wychowawcy zaproponowali nam udział w projekcie przeznaczonym dla chłopców „zagrożonych wykluczeniem społecznym”, do którego nasz Ośrodek zaprosili jego autorzy: organizacja Maleriforetagen i Vast z Goeteborga (prowadząca go w ramach programu Erasmus+ KA2) i Uniwersytet Gdański. Znaleźliśmy się w gronie ośmiu wybrańców, którzy dostali szansę poznania różnych dziedzin sztuki oraz możliwość wyrażenia nimi swoich emocji.
Dzięki projektowi mieliśmy okazję odkryć tajniki sztuk manualnych (powroźnictwa i malarstwa), muzycznych i fotograficznych. Zawsze najpierw dostawaliśmy sporą dawkę teorii, a potem mogliśmy próbować swoich sił w praktyce. Każda z dziedzin była inna, specyficzna i często zaskakiwała nas przy odkrywaniu jej tajników. Najwięcej czasu i energii poświęciliśmy jednak tworzeniu portretów naszych ulubionych wykonawców muzycznych na płótnach malarskich łącząc kierunki Street artu z Pop Artem.
Po wyborze wykonawców i pierwszych szkicach zaczęliśmy malować. Przez kilkanaście tygodni systematycznie chodziliśmy do Szkoły Łacińskiej i pod okiem instruktorki tworzyliśmy nasze obrazy. Była to trudna i wymagająca praca, ale pozwalała nam się wyciszyć i doskonalić nasze umiejętności. Z zajęć na zajęcia płótna nabierały barw, a muzycy stawali się coraz bardziej rozpoznawalni. Powoli uświadamialiśmy sobie, że wyjdą nam bardzo ładne prace, ale dopiero po wszystkim wspólnie doszliśmy do wniosku, że tak rewelacyjnych portretów nikt z nas się nie spodziewał!
W pół roku staliśmy się artystami! I tak, jak prawdziwi artyści zasłużyliśmy na swój wernisaż. 29 maja spotkaliśmy się w Szkole Łacińskiej i zaprezentowaliśmy światu nasze obrazy. Impreza zgromadziła mnóstwo ważnych osób, przybyli autorzy projektu: Erling Zandfeld ze Szwecji i dr hab. Justyna Siemionow, prof. UG, władze Malborka: burmistrz Marek Charzewski i Przewodniczący Rady Miasta Paweł Dziwosz oraz dyrektor MOW Malbork Dariusz Miąskowski, wicedyrektorzy Justyna Piłat i Mariusz Worożański oraz były dyrektor Ośrodka Adam Wilczyński. Przyszła również duża grupa naszych kolegów z Ośrodka, czym sprawili nam ogromną niespodziankę. Po części oficjalnej, w której zebrani dużo mówili o resocjalizacji, a my wykonaliśmy dwa autorskie utwory hip-hopowe nadszedł czas na część nieoficjalną, w której mogliśmy porozmawiać z gośćmi, opowiedzieć o sobie i swoich pracach oraz zjeść pyszny poczęstunek. Wszystko przebiegło w przyjemnej atmosferze, nasze prace zebrały bardzo dobre opinie, a my czuliśmy się ważni i docenieni.
To był wspaniały wieczór dla każdego z nas. Pamiątką po tej niezwykłej przygodzie i naszym pierwszym wernisażu będą obrazy, które wzięliśmy ze sobą, a po zakończeniu roku szkolnego zabierzemy do domów rodzinnych. Nie przeszkodzi to jednak nikomu zainteresowanemu w obejrzeniu naszych prac. Zostały one komputerowo przeniesione na wielkoformatowe płótna i do 12 czerwca wystawione będą Galerii Żółtej malborskiej Szkoły Łacińskiej, którą odwiedzać możecie w godz. 9-17, a później zostaną one wyeksponowane w centrum miasta na placu przy pomniku Kazimierza Jagiellończyka. Będziemy zaszczyceni, jeśli znajdziecie czas i zapoznacie się z naszymi obrazami.
W imieniu swoim i naszych kolegów pragniemy jeszcze raz podziękować polsko-szwedzkim organizatorom za niezwykłą przygodę, jaką dzięki nim przeżyliśmy, naszym wychowawcom, którzy wspierali nas na każdym kroku i motywowali do działania oraz pracownikom MCKiE za zaangażowanie i cierpliwość! Mamy nadzieję, że Was nie zawiedliśmy i nie zawiedziemy!
K. Wasilewski i J. Rosiak (MOW News)
Wcześniejsze etapy projektu:
Rozpoczęcie projektu. Zajęcia z powroźnikiem
Przedstawienie uczestników projektu
Wizyta w studiu muzycznym. Nagrywanie piosenki
G A L E R I A Z W E R N I S A Ż U